Hatay Mahalli Haber
MENÜ

Herkesi Festivalimize Bekliyoruz

Yayınlanma Tarihi : 15.10.2022 12:10 Bu haber 244 defa okundu

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, bu yıl 6.'sı düzenlenecek olan Altınözü Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivaline tüm vatandaşları davet etti. 

Paylaş Paylaş Paylaş
Herkesi Festivalimize Bekliyoruz

Altınözü 15 Temmuz Milli İrade Parkı içerisinde bulunan Zeytin Cafe' de düzenlenen basın toplantısına Hatay Gazeteciler Cemiyeti yönetimi ile çok sayıda basın mensubu katıldı. 

Başkan Sarı, bu yıl 6.'sı gerçekleşecek olan Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali ile ilgili basın mensuplarına bilgilendirmelerde bulundu. 

"AMACIMIZ ZEYTİNİMİZİ DÜNYAYA TANITMAK 

22-23 Ekim tarihlerinde Altınözü 15 Temmuz Milli İrade Parkı içerisinde gerçekleşecek olan festivalin çok çeşitli organizasyonları barındırdığını belirten Başkan Sarı, "Bu güzel günümüze hoşgeldiniz. Hasretle beklediğimiz festivale kavuşuyoruz. Tüm Hataylı hemşerilerimizi de selamlıyorum. 6.'sını düzenleyeceğimiz festivali 22-23 Ekimde gerçekleştireceğiz. Sizlerin de desteğiyle Altınözü zeytinyağı dünyada aranır oldu. Biz de Altınözü zeytinini ve zeytinyağını tanıtmak için çalışıyoruz. 

"ALTINÖZÜ' NE ÇOK ÇEŞİTLİ HİZMETLER KAZANDIRDIK" 

2014'ten bu yana Altınözü'nde sosyal kültürel ekonomik anlamda ne yapabilirizin derdine düştük. Öncelikle neler yaptık. İlk geldiğimiz gün içinde bulunduğumuz sosyal tesisimiz dahi yoktu. Biz şimdi Hatay’ın her yerinden ve çevre illerden misafirleri ağırlıyoruz. 100 bin metrekare alanda parkı ilçemize kazandırdık. İlçemizde gençlere önem veriyoruz. 2014'te ilçede 1 tane hali saha yokken bugün 20 adet saha bulunuyor. Hemen yanımızda kapalı spor salonu yaptık. Öğrencilerimiz tüm aktiviteleri burada yapıyor. 3 bin TOKİ konutu teslim ettik. 2. etap olarak da 350 konut yapılacak. 15 ilçede değil Türkiye’nin birçok yerinden misafirimizi ilçede misafir ediyoruz. Eğitimde her projede gençlerin yanında olduk. Tüm Altınözü'nde 150 km sıcak asfalt döktük. Ana arter yollarımızın %80'ini bitirdik. Mahallelerin çok ihtiyaç duyduğu 16 çok amaçlı salonu tamamladık. 6 salonun inşaatı devam ediyor. Kıt kaynaklarla bunları yapıyoruz. Zeytin ve zeytinyağını tanıtma konusunda çalışmalarımız sürüyor. Çok renkli görüntülere sahne olacak bir festival olacağına inanıyorum. Her yıl çıtayı bir adım daha arttırıyoruz.

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞINA HAK ETTİĞİ DEĞERİ KAZANDIRACAĞIZ 

Zeytinyağı kutsal ve her menüde yer alıyor. Bu nedenle Gastronomi konusunda biz de varız dedik. Burada zeytinyağı konusunda iş yapan iş insanlarımız ile bir araya geldik. 7 milyon zeytin ağacının olduğu ilçede kurumsallaşmış markalarla Altınözü Zeytini ve zeytinyağı yerini alacak. Zeytincilik enstitüsü 11 ilin tüm işlemlerini göreceği bir yer haline gelecek. Sayin valimizin de desteği ile bu taşın altına vücudumuzu koyduk ve YİKOB ile protokolü imzaladık. 31.12.2022'de Hatay’a zeytincilik Enstitüsü’nü kazandırmak istiyoruz. İlk festivale 2017 yılında başladık. Bu yıl da 6.'sını düzenleyeceğiz. Festivalimize Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu katılım sağlayacak. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar aramızda olacak. Bunun yanı sıra Ankara'dan, İstanbul’dan çok sayıda davetlimiz olacak. Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıkgöz, Sahrap Soysal, Turgay Başyayla'nın yanı sıra ilk gün konserde Rafet el Roman sahne alacak. İkinci gün ise Tuğçe Kandemir bizlerle olacak. Altınözü Zeytini ve zeytinyağını dünyaya tanıtmak için bu festivali düzenliyoruz. 7 milyon zeytin ağacı ata dede yöntemiyle yetiştiriliyordu. Ancak biz yaptığımız araştırmalarda burada yetişen zeytinin çok kaliteli bir zeytin olduğunu öğrendik. Biz buradaki üreticilerimize yönelik çalıştaylarla üreticilerimizi bilgilendirerek Zeytine hak ettiği değeri kazandıracağız. Tüm vatandaşlarımızı festivalimize davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Başkan Sarı, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Program çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Paylaş Paylaş Paylaş
Etiket :
YORUMLARI GÖR
ÜYE YORUMLARI
Yorum yapabilmek için

Giriş Yap ya da Kayıt Ol