Hatay Mahalli Haber
MENÜ

Festivalimize Tüm Hataylıları Bekliyoruz

Yayınlanma Tarihi : 17.10.2022 11:05 Bu haber 227 defa okundu

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, bu yıl 6.’sı düzenlenecek olan “Altınözü Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali”ne tüm Hataylıları beklediğini açıkladı. 

Paylaş Paylaş Paylaş
Festivalimize Tüm Hataylıları Bekliyoruz

Altınözü 15 Temmuz Milli İrade Parkı içerisinde yer alan Zeytin Cafe’de düzenlenen basın toplantısında “6. Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali” ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Sarı, “Altınözü 15 Temmuz Milli İrade Parkı içerisinde bu sene 6.’sını düzenleyeceğimiz festivali 22-23 Ekim’de gerçekleştireceğiz. Altınözü Zeytini ve zeytinyağını dünyaya tanıtmak için bu festivali düzenliyoruz. 7 milyon zeytin ağacı ata dede yöntemiyle yetiştiriliyordu. Ancak biz yaptığımız araştırmalarda burada yetişen zeytinin çok kaliteli bir zeytin olduğunu öğrendik. Biz buradaki üreticilerimize yönelik çalıştaylarla üreticilerimizi bilgilendirerek zeytine hak ettiği değeri kazandıracağız. Sizlerin de desteğiyle Altınözü zeytinyağı dünyada aranır oldu. Biz de Altınözü zeytinini ve zeytinyağını tanıtmak için çalışıyoruz. 2014’ten bu yana Altınözü’nde sosyal kültürel ekonomik anlamda ne yapabilirizin derdine düştük. İlk geldiğimiz gün içinde bulunduğumuz sosyal tesisimiz dahi yoktu. Biz şimdi Hatay’ın her yerinden ve çevre illerden misafirleri ağırlıyoruz. 100 bin metrekare alanda parkı ilçemize kazandırdık. İlçemizde gençlere önem veriyoruz. 2014’te ilçede 1 tane halı saha yokken bugün 20 adet saha bulunuyor. Hemen yanımızda kapalı spor salonu yaptık. Öğrencilerimiz tüm aktiviteleri burada yapıyor. 3 bin TOKİ konutu teslim ettik. 2. etap olarak da 350 konut yapılacak. 15 ilçede değil Türkiye’nin birçok yerinden misafirimizi ilçede misafir ediyoruz. Eğitimde her projede gençlerin yanında olduk. Tüm Altınözü’nde 150 km sıcak asfalt döktük. Ana arter yollarımızın %80’ini bitirdik. Mahallelerin çok ihtiyaç duyduğu 16 çok amaçlı salonu tamamladık. 6 salonun inşaatı devam ediyor. Zeytin ve zeytinyağını tanıtma konusunda çalışmalarımız sürüyor. Çok renkli görüntülere sahne olacak bir festival olacağına inanıyorum. Her yıl çıtayı bir adım daha arttırıyoruz” dedi

ZEYTİNYAĞI HER MENÜDE YER ALIYOR

Başkan Sarı açıklamasının devamında; “Zeytinyağı her menüde yer alıyor. Bu nedenle Gastronomi konusunda biz de varız dedik. Burada zeytinyağı konusunda iş yapan iş insanlarımız ile bir araya geldik. 7 milyon zeytin ağacının olduğu ilçede kurumsallaşmış markalarla Altınözü Zeytini ve zeytinyağı yerini alacak. Zeytincilik enstitüsü 11 ilin tüm işlemlerini göreceği bir yer haline gelecek. Sayın valimizin de desteği ile bu taşın altına vücudumuzu koyduk ve YİKOB ile protokolü imzaladık. 31.12.2022’de Hatay’a zeytincilik Enstitüsü’nü kazandırmak istiyoruz. İlk festivale 2017 yılında başladık. Bu yıl da 6.’sını düzenleyeceğiz. Festivalimize Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu katılım sağlayacak. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar aramızda olacak. Bunun yanı sıra Ankara’dan, İstanbul’dan çok sayıda davetlimiz olacak. Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıkgöz, Sahrap Soysal, Turgay Başyayla’nın yanı sıra ilk gün konserde Rafet el Roman sahne alacak. İkinci gün ise Tuğçe Kandemir bizlerle olacak. Tüm vatandaşlarımızı festivalimize davet ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı. 

Paylaş Paylaş Paylaş
Etiket :
YORUMLARI GÖR
ÜYE YORUMLARI
Yorum yapabilmek için

Giriş Yap ya da Kayıt Ol