Hatay Mahalli Haber
MENÜ

İSTE’de Gastronomi Söyleşisi Ve Atölyesi

Yayınlanma Tarihi : 02.12.2022 05:53 Bu haber 52 defa okundu

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) Gastronomide Popüler Kültür söyleşisi ve Sushi Atölyesi gerçekleştirildi.

Paylaş Paylaş Paylaş
İSTE’de Gastronomi Söyleşisi Ve Atölyesi

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) Gastronomide Popüler Kültür söyleşisi ve Sushi Atölyesi gerçekleştirildi. Ülkemizin çok izlenen televizyon programlarından Masterchef’te finalist olarak yarışan Alican Sabunsoy 30 Kasım Çarşamba günü İSTE’deydi. İlk olarak İSTE Mavi Salonda söyleşi programı gerçekleştirildi. Söyleşiye İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meltem Eken, Turizm Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Yasemin Bircan Yıldırım, Turizm Fakültesi akademik personeli ve öğrenciler katıldı. Söyleşide kendi eğitim ve kariyer hayatından bahseden Sabunsoy, gastronomiye dair bilgilerini paylaştı. Hocalardan ve öğrencilerden gelen soruların yanıtlandığı söyleşi keyifli geçti.

Programın ikinci ayağı İSTE Gastronomi ve Mutfak Sanatları Mutfağında gerçekleştirilen Sushi Atölyesiydi. Atölyede Sabunsoy mutfak ve yemekle ilgili deneyimlerini katılımcılara aktararak sushi yaptı. Atölyeye Turizm Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Yasemin Bircan Yıldırım, Dr. Öğr. Üyesi Aytemis Depci, Turizm Fakültesi akademik personeli ve öğrenciler katıldı. Yemek tadımı ve hatıra fotoğraı çekimi ile program sona erdi.

Alanda tecrübeli isimleri İSTE’de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci “İSTE’ye kazandırdığımız Gastronomi ve Mutfak Sanatları Mutfağında öğrencilerimiz teorik eğitimlerini uygulamalı eğitimle tamamlayabilme şansı buluyor. Bugün mutfakta alandan bir şef ağırlamak bizim için mutluluk verici. Öğrencilerimizin Ali Sabunsoyun tecrübelerinden faydalanmasını ümit ediyorum. Etkinlikte emeği geçen hocalarımıza teşekkür ederim” değerlendirmesinde bulundu.  

Paylaş Paylaş Paylaş
Etiket :
YORUMLARI GÖR
ÜYE YORUMLARI
Yorum yapabilmek için

Giriş Yap ya da Kayıt Ol