Hatay Mahalli Haber
MENÜ

AÇKD: Trafik Sorununa Dikkat çekmek Için 'arabadan In!'

Yayınlanma Tarihi : 22.09.2023 14:43 Bu haber 173 defa okundu

Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Başkanı Nilgün Karasu, 'Avrupa Hareketlilik Haftası 2023 Teması Enerji Tasarrufu' nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Paylaş Paylaş Paylaş
AÇKD: Trafik Sorununa Dikkat çekmek Için 'arabadan In!'

AÇKD Başkanı Nilgün Karasu, yayınladığı mesajda, şu sözlere yer verdi:

"Avrupa Hareketlilik Haftası, kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye teşvik etmek amacıyla, her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında dünyanın bir çok ülkesinde kutlanan bir Avrupa Komisyonu girişimidir. 2023 yılının yıllık teması ‘Enerji Tasarrufu’. Her yıl farklı bir tema ve slogan ekseninde kutlanan ve 16–22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Avrupa Hareketlilik Haftası’nın 2023 yılı “Şehrini Keşfet” sloganıyla “Gelecek Enerjini Koru / Save Energy” olarak belirlendi. Aktif hareketlilik, toplu taşıma ve diğer temiz, akıllı ulaşım çözümleri lehine davranış değişikliğini teşvik etmek,  yerel yetkililerin vatandaşlarını daha sürdürülebilir ulaşım kararları almaları için doğrudan teşvik etmelerine dahil etmektir."

22 EYLÜL OTOMOBİLSİZ KENTLER GÜNÜ

"Dünya Arabasız Günü, ekolojik dengenin iyileştirilmesi amacıyla bilinçli olarak özel araba kullanımından vazgeçmeyi karbondioksit salımının en aza indirilmeye çalışıldığı, daha temiz bir havanın solunmak istendiği 22 Eylül tarihinde dünyanın birçok şehrinde kutlanan bir gündür. Arabasız bir hayatın prova edildiği 22 Eylül Dünya Arabasızlık Gününde siz de araba kullanmamayı deneyebilirsiniz. Hem karbon ayak izinizi azaltmak hem de daha sağlıklı olmak için sadece bugün değil, elinizden geldiğince otomobilden uzak bir yaşam sürmeye çalışabilir, bisiklete binebilir, toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. 20 dakikadan kısa mesafeleri yürümek sağlığınıza da iyi gelecektir."

DÜNYADA BİR MİLYARDAN FAZLA MOTORLO TAŞIT VAR

"1886 yılında ilk aracın sokaklara çıkmasından bu yana, dünya motorlu araba ile bir aşk-nefret ilişkisine sahip oldu. Bugün, dünya çapında yollarda bir milyardan fazla motorlu taşıt varken, genellikle ürettikleri kirlilik, gürültü ve tehlikeden kaçamıyoruz.

Dünya Otomobilsiz Kentler günü, hepimizin 22 Eylül tarihinde araçlarımızı kullanmaktan kaçınmamız için tasarlandı. Arabalar kullanışlı ve bir dizi fayda sağlarken, aynı zamanda tehlikeli miktarda hava kirliliğe de katkıda bulunmaktadırlar. Dünya Arabasız Günü, bu endişeler hakkında farkındalığı artırmak ve emisyonları azaltmaya yardımcı olmak adına bir gündür. Bu nedenle yılda bir gün bu günü kutlamamızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ayrıca oksijen ve azotun birbirleriyle reaksiyona girmesi nedeniyle yakıt yandığında nitrojen oksitler oluşur. Bununla birlikte hidrokarbonlar da arabanın egzozundan yayılır. Bu, karbon ve hidrojenin toksik bir bileşiğidir. Bu da karbon monoksittir ve yakıttaki karbon tamamen yanmadığında atmosfere yayılır."

BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLLARI YAPILMALI

Temiz şehir, çevre sağlığı ve sağlıklı çevre için yeni bir otomobil ve motorlu araç kullanım kültürü konularında mesaj vermek, kamuoyunun dikkatini çekmek ve bilinç oluşturma adına bu tip günler önem kazandı. Yaşadığımız deprem ile birlikte kullanılacak yolu kalmayan şehrimizi yeniden inşa ederken kent içi ve çevresindeki yolların çocuklar, yaşlılar ve toplumun tüm üyelerine özgürce hareket imkanı vermesi ve özellikle ana arter caddelerimizde mutlaka bisiklet yollarının ve yürüyüş yollarının hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

Yaşanabilir bir çevre ve kimlikli şehirler oluşturulmasına, çevre bilincinin oluşması ve trafik sorununa bir nebze çözüm üretmek gerektiğine dikkat çekmek adına bugün “Arabadan İn” diyoruz.."

Paylaş Paylaş Paylaş
Etiket :
YORUMLARI GÖR
ÜYE YORUMLARI
Yorum yapabilmek için

Giriş Yap ya da Kayıt Ol