Yazar Hakkında


Mehmet Çardak

m-cardak@windowslive.com

Yatılı okul arkadaşlığıBu yazı 306 kez okundu

Yatılı okul, 24 saat eğitim ve öğretimin uzman kişiler tarafından verilen,  öğrencilerin daha donanımlı, hayatta daha güçlü olması için gerekli birikimlere sahip olduğu, daha düzenli ders çalıştığı, yardımlaşmayı, paylaşmayı, dostluğu ve arkadaşlığı öğrendiği ama içinde özlemlerine yoğun olduğu bir yaşama şeklidir.

Yatılı okul bana bundan 45 yıl önce yatılı olarak okuduğum ve mezunu olduğum Ankara Maliye Okulu’nu hatırlatıyor. Ankara Maliye Okulu 1924 yılındı açılmış, 1997 yılında kapanmıştır. Ankara Maliye Okulu, ortaokul mezunları arasından imtihana alınan öğrencilerden teşekkül ediyordu. Okulda, vergi kanunlarından başka genel kültür derslerinden hukuk, iktisat, tarih, coğrafya gibi dersler de gören ve yetişen öğrencilerden memleket büyük faydalar sağlamıştı.

Yatılı okul, bambaşka bir dünyadır. Ne kadar zorluk çekilse de yaşanmışlıklar da bırakır geriye. Yatılı bir okulda okuyanların iliklerine kadar tecrübe ettiği birçok durumlar vardır. Meselâ: Yatılı okul yoluna çıktığınızda, bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağının farkındasınızdır. İlk bakışta alışmakta zorluk çekersiniz ve ağır bir yalnızlık hissi oluşur.

Daha önce ailenizin ufak tefek baskıları zor geliyorken şimdi okul yönetmeliğinin yanında bunun hiçbir şey olduğunu anlarsınız. Sabahları nöbetçi öğretmenin ısrarlı kalk sesinden nefret edersiniz. Bazen aç olmasanız bile yemek öğünlerine katılırsınız. Çünkü bir-iki saat sonra acıktığınızda kapısını aralayacağınız bir buzdolabınız yoktur. Yemekleri de çok sevdiğiniz için yemezsiniz zaten. Metal tabldotlardan, bardaklardan bıkmışsınızdır.

Memleketteki arkadaşlarınız dışarıda özgürce takılırken, siz duvarların arasında yarım saatte bir nöbetçi öğretmene yoklama verme zorundasınızdır. O duvarları çok iyi tanıdığınız için zayıf noktalarını bilirsiniz. Gerektiğinde okul duvarını o noktalardan aşabilirsiniz.

Bazen portakalı çatalla soyduğunuz olur, bazen saçınızı lavaboda yıkadığınız. Eşyalarınıza sahip çıkmayı, anahtar ve cüzdanınızı kaybetmemeyi öğrenirsiniz. Bina içinde bile terlik giydiğiniz için terlikle ayağınız neredeyse bütünleşir. Yatakhanede ter ve çorap kokusuna aldırış etmemeyi de öğrenirsiniz. En rahatsız sandalyede bile saatlerce oturabilme yetisine sahip olursunuz. Kendi evlerinde kalan öğrenciler yatağı sadece uyumak için kullanırlarken, siz yatakta çok daha fazla vakit geçirirsiniz. Tatil zamanlarında evde vakit geçirdikten sonra dönüşler her zaman can sıkıcı olmuştur.

Bütün bu zorlukları yaşarken en toy çağınızda olursunuz, yaşadıklarınızdan sonra ileride çekeceğiniz zorluklar vız gelir. Ve her şeye rağmen geride unutulmaz anılar bırakırsızınız.

Yatılı okul;  çocuk yaşta anadan, babadan, sevdiklerinizden ayrılıp gurbet ellerde kader sizleri bir araya getirmiştir. Gece gündüz yüz yüze bakarak, birbirinden farklı hayatınızdaki zamanlarınızı anlatırsınız. Birbirinizi öz kardeşinizden de öte, daha çok seversiniz zamanla. Zman zaman kavgalar da edersiniz, ancak 5 dakika sonra duramaz ve barışırsınız.

Okul bittiğinde, beraber yaşamaya başladığınız ilk günü hatırlarsınız. Ayrılma vakti yaklaştığında inanmak istemezsiniz,  zaman tek nefeste akıp gitmiştir kirpiklerinizin arasından. Yıllar, birlikte okul penceresinden kaçıp sinemaya, maça gittiğiniz yolun tozuna, toprağına karışmıştır.  Ayrılık vakti geldiğinde sımsıkı sarılırsınız birbirinize, çok şey söyleyemezsiniz. Belki yazarsınız, belki aranızda özel olan birkaç eşyanın ya da resmin hatırası avutur sizi.

Benim için yatılı okul arkadaşlığı, öz kardeşten de öte, çok daha değerlidir. Bu değeri lekelememek, kirletmemek, yok etmemek ve ilelebet yaşatmak için özel itina göstermek gerekir. Ayrıca bizlere bu hayatı kazandırdıkları;  yargılamadan, sorgulamadan, yalansız dolansız ve çıkarsız sevdikleri,  okul yıllarımızı mükemmel hale getirdikleri, bizlere disiplinli çalışmayı, yardımlaşmayı, paylaşmayı, dostluğu, arkadaşlığı, küçükleri sevmeyi, büyüklere saygıyı öğrettikleri için, Ankara Maliye Okulu yöneticilerine, öğretmenlerimize, personeline, devletimize, milletimize ve üst sınıflardaki ağabeylerimize binlerce kez teşekkürler...

Dahası da var: Devlet tarafından Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda eğitilen ve yetiştirilen Türkiye genelindeki Maliye Okulu mezunları 27-28-29 Ekim 2018 tarihlerinde İzmir-Özdre’deki ARIA CLAROS Otel’de ‘Güz Buluşması’nı gerçekleşecekler; hasret giderecekler, okul anılarına yenilerini ekleyecekler. Maliye Okullular olarak,  Cumhuriyet’imizin 95. yılını hep birlikte kutlayacaklar;  29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve 1924’te Ankara’da Maliye Mektebi’ni açan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kadro arkadaşlarına minnet, şükran ve saygılarını sunacaklar.

Yazarın Diğer Yazıları
Türkiyeye efektif girişi serbest
Hoşgörü ve kutuplaşma
Halkın gücü
Devlet emri
Gümrüğe ihanet cezasız kalmaz
TÜRMOB yöneticileri aklanmalıdır
Demokrasi emek ister
Türkiye de yaşanan acı gerçekler
Hatay Kitap Fuarından notlar
Türkiye en zor dönemini yaşıyor
Gerçeğe aykırı fezlekeler
Oy en güçlü silahtır
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com