Yazar Hakkında


Mehmet Çardak

m-cardak@windowslive.com

Hukuk ve ekonomi ilişkileriBu yazı 235 kez okundu

Türkiye’de hukuk alanında çarpıcı bir geriye gidiş var! ABD merkezli bağımsız düşünce kuruluşu ‘Dünya Adalet Projesi’ diye bir kuruluş var. Bu düşünce kuruluşu, ülkeleri, yolsuzlukla mücadele ve çağdaş hukuk gibi kriterlere göre inceliyor.

Dünyada hukukun üstünlüğünü ilerletmeyi amaçlayan Washington merkezli bağımsız düşünce kuruluşunun hazırladığı 2017-2018 dönemine ilişkin ‘Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ raporunda Türkiye geçen yıla göre iki sıra daha gerileyerek 113 ülke arasında, Nikaragua, Madagaskar ve Nijerya’nın ardından 101’inci sırada yer almıştır.

Türkiye ile listenin en altında, 113’üncü sırada bulunan Venezuela arasındaki fark 12 olmuştur. Oysaki aynı endekste Türkiye 2014’te 59, 2015’te 80, 2016’da ise 99’uncu sırada bulunuyordu.

Hükümet yetkilileri üzerindeki denetim, yolsuzlukla mücadele, açık yönetim, temel haklar, düzen ve güvenlik, yasal yaptırım gücü, çağdaş hukuk ve ceza hukuk ölçeklerine göre yapılan değerlendirmede 101’inci sırada yer alan Türkiye, ‘hükümet yetkilileri üzerinde denetim’ ölçeğinde, Doğu, Avrupa ve Orta Asya bölgelerinde sonuncu olmuştur.

Türkiye hukuk alanında son birkaç yıl içerisinde çok gerilemiştir. Olağanüstü haldeki Türkiye, maalesef Ortadoğu ülkeleri safında yerini almıştır.

Türkiye, ayrıca temel haklar ölçeğinde 107’nci sırada yer alırken, geçen yıla oranla en çok ‘düzen ve güvenlik’ ölçeğinde gerileme göstermiştir.

Rapora göre, 113 ülke arasında en büyük gerileme, temel haklar alanında yaşanmıştır. Bu ölçekte 113 ülkeden, ABD’nin de içinde bulunduğu 71 ülkenin puanları düşmüştür. Dünya Adalet Projesi raporunda, Danimarka, Norveç ve Finlandiya üst sıralarda yer almıştır.

 DAVOS’TA TRUMP ŞOV

 18 yıl sonra Davos’a katılan ilk ABD Başkanı olan Trump, Davos’ta adeta şov yapmıştır. Trump, yumuşak bir üslupla yaptığı konuşmasında; “Kapımız iş dünyasına açık. ABD iş yapılacak en iyi yer” diyerek, herkesi yatırıma çağırmıştır.

Aynı günlerde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, partisinin il kongresinde, sert üslupla yaptığı konuşmasında, Zeytin Dalı Harekâtı ile birlikte Suriye’nin Irak sınırına kadar terörizmle mücadelesinin süreceğini açıklamıştır.

ABD Başkanı Trump, sözü enerji güvenliğine getirerek, “Hiçbir ülke tek bir enerji tedarikçisinin eline kalmamalıdır” diyor.

Peki, Erdoğan ne diyor? O, “Zeytin Dalı operasyonunun ardından Menbiç’i bize söz verildiği şekilde teröristlerden arındıracağız. Menbiç’in sahibi bu teröristler değildir, Araplardır. Sonra da bu mücadeleyi devam ettireceğiz” diyor.

Kısacası ABD ve Türkiye liderlerinin amaç ve hedefleri farklıdır. Trump, ABD’ye iş için yatırımcıları çağırırken; Erdoğan, güney komşusunun bahçesinde düzenleme yapıyor! En iyi üniversitelere ve en etkin işçilere sahip ABD, yatırımlar için bürokrasiyi iyileştirirken; iktidar,  “Türk Tabipler Birliği” ve “Türkiye Barolar Birliği”ni dağıtmaya çalışıyor! MHP Grubu’nda konuşan Bahçeli, “Bir Bozkurt gibi en ön safta Afrin’e giderim” diyor.

Türk kamuoyuna sormak gerek: Bahçeli’nin, Türkiye’nin geleceğe dair hayalini bilen var mı?

Türkiye, ne zaman insan kaynaklarından taviz vermeyen, evrensel hukuk değerlerini eksiksiz uygulayan, adaletine güvenilen ve adaletine sığınılan bir ülke olacak?

Yazarın Diğer Yazıları
Atatürkün banka hisseleri
Gümrük Ailesi
Neredesiniz ey gümrükçüler
Otoriteye itaat ve ötesi
Erkek kadın ve para ilişkisi
Ahlak ve ötesi
Gömülmemiş ölüler ülkesinden manzaralar
Cumhuriyet Atatürk ve Cehalet
Seçim savaş değil hizmet yarışıdır
İş insanlarından uyarılar
Bir zamanlar Türkiye
Bir zamanlar Türkiye
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com