Zeytin ve zeytinyağı festivali ekimde
10-09-2017 Bu haber 56 kez okundu
Dünyada en eski tarihlere dayanan kültür bitkisi Zeytin’in tanıtımı 1. Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı festivali Altınözü Kaymakamlı
Dünyada en eski tarihlere dayanan kültür bitkisi Zeytin’in tanıtımı 1. Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı festivali Altınözü Kaymakamlığı Ve Altınözü Belediyesinin organizasyonu ile gerçekleştirilecek.
FESTİVALİMİZE TÜM HALKIMIZ DAVETLERİDİR
Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada festivalin, bölgenin gelecekte önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olabilmesi hedefiyle gerçekleştirileceği ifade edildi.
Festivalin amacı ve programıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur; “Altınözü zeytinciliğini ülke genelinde tanıtmak, üreticiler arasında ilçenin önemli üretimlerinden biri olan zeytinin önemine dikkat çekerek farkındalığı arttırmak amacıyla 21-23.10.2017 tarihleri arasında Altınözü kaymakamlığı ve Altınözü belediyesinin organizasyonu ile 1.’si düzenlenen Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı festivalinin bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Kaymakam Uygur açıklamasının devamında; “Festival programının 1. Günü dağ bisikleti yarışması ve zeytinyağı tadım eğitimi, 2. Günü festival kortej yürüyüşü, sezonun ilk zeytin hasadının gerçekleştirilmesi, fidan dikimi, zeytin müzesinin açılışı, 15 Temmuz Milli İrade Parkında kurulan stantların gezilmesi, zeytinyağlı yemek yarışması, folklor ekiplerinin ve Karsu Dönmez konseri ile devam edecektir. Altınözü Zeytin Ve Zeytinyağı Festivali 1. Zeytin çalıştayı ile son bulacaktır. Festivalimize tüm halkımız davetleridir” ifadelerini kullandı.
 
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
Bulgaristanda Hatay adına yarışacak
Dünya Kuaförler Konfederasyonu (CMC) tarafından Bulgaristan’da düzenlenecek CMC cat Mondialle Coifure Uluslararası Saç Tasarım Yarışması Türkiye milli takımı ekibi açıklandı. CMC cat Türkiye milli takımı, yarışma için Eskişehir ilinde CMC Türkiye Başkanı Mustafa Ceylan önderliğinde bir toplantı gerçekleştirdi. 29 Eylül- 01 Ekim tarihinde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenecek bu büyük organizasyona Hatay’dan erkek kuaförü Cuma Karaahmetli katılıyor. Sofya’da düzenlenecek olan “CMC cat Mondialle Coifure Uluslararası Saç Tasarım Yarışması”nda boy gösterecek olan Hataylı erkek kuaförü Cuma Karaahmetli, oradan dereceyle dönmek istiyor. Daha önce katıldığı yarışmalardan da Hatay’ı en güzel şekilde temsil eden Karahmetli, hem takım hem de bireyselde hünerlerini sergileyecek. Yarışma ile ilgili bir açıklama yapan Hataylı erkek kuaförü Cuma Karaahmetli, kendine güvendiğini ve Hatay’ı en güzel şekilde temsil edeceğini vurguladı. Meslekte kendini geliştirmek, vatandaşa daha iyi bir hizmet vermek için her türlü seminer, eğitim ve yarışmalara katılmaya devam edeceği vurgusunu yapan Cuma Karaahmetli, “Hatay’da gençlere kuaförlük mesleğinde örnek olmak istiyorum. 1992 yılında, tek koltuklu bir iş yerinde çırak olarak başladığım bu mesleğimin daha iyi yerlere gelmesi için elimden geleni yağacağım. Meslektaşlarıma tavsiyem, kendilerini her zaman geliştirip, organizasyonlara katılmaktan korkmasınlar” dedi.  
Hindistanda Antakyanın simgesi Hirise gösterime girecek
Antakya’nın simgelerinden biri olan Hirise (Aşura, Dövme) yemeğinin yapılışını ve hikâyesini konu edinen ve 2017 yılında Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından çekilen “Birin Aşı” adlı belgesel film Ocak 2018 de Hindistan’ın Rajastan eyaletinde düzenlenen Uluslararası Film Festivalinde gösterilecek. Antakya’nın en eski halklarından bu yana her dönem tüm Antakya’da yapılan ve özellikle özel günlerde, bayramlarda yapılarak birliği temsil eden Hirise adlı yemeğin hikâyesinden yola çıkılarak çekilen filmde, yemeğin bir birlik, beraberlik yemeği olduğu, Antakya’nın binlerce yıldır birlik kenti olarak yaşadığı, bu nedenle filmin adının “Birin Aşı” konduğu belirtildi. Çalışma alanı belgesel film olan ve bugüne kadar çektiği 16 belgesel filmle 30dan fazla ülkede film festivallerine katılan Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, geçen yıl çektiği ve Antakya’nın medeniyet tarihini konu edinen “İnsanları İnsanlığa Çağıranlar” filminin yanı sıra “Birin Aşı” adlı filmle de Antakya’yı uluslararası alanda tanıtacağı bildirildi. Çekimleri Serinyol, Altınözü, Şenköy ve Antakya’da yapılan filmde, Hirise’nin dövülerek yapılması vurgulanarak, insanın da dövülerek kemale ermesinin, nefis terbiyesiyle olgunlaşmasının dile getirildiği öğrenildi. Filmde, malzemesinin hazırlanmasından buğdayın ve etin dövülmesine kadar meşakkatli ve yorucu bir süreçte yapılan Hirise’nin bu nedenle değerli olduğunun, özel günlerde yapıldığının vurgulandığı öğrenildi. Antakya’da yaşayan tüm unsurların, Alevilerin, Sünnilerin, Ermenilerin, Süryanilerin, Musevilerin mukaddes saydığı ve bayramlarından yapmaya özen gösterdikleri Hirise’nin kutsal bir özelliğinin bulunduğu da filmde dile getirildi. Genel koordinatörlüğünü Mustafa Eniç’in yaptığı filmde Yrd. Doç. Dr. Murat Tiryakioğlu ve Semire Tiryakioğlu’nun danışman olarak görev aldığı, Mehmet Açıkgöz, Ömer Sağlamoğlu, Murat Mutlu’nun da teknik ekipte filme katkıda bulunduğu bildirildi. Değişik türlerden müziklerle kurgulanan filmin İngilizce altyazılı olarak uluslararası festivallere katılacağı öğrenildi.   
Yazarlarımız
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon: 0326 123 12 12

Fax: 0326 123 12 12

E-Posta: mail@mail.com