Vatandaşın enflasyonu düşmüyor
08-10-2019 Bu haber 146 kez okundu
Eylül ayı enflasyon rakamları hakkında açıklama yapan Kamu Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, dar ve sabit gelirlinin zorunlu harcama kalemlerinde yaşanan artışa dikkat çekerek, vatandaşın enflasyonunun
Eylül ayı enflasyon rakamları hakkında açıklama yapan Kamu Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, dar ve sabit gelirlinin zorunlu harcama kalemlerinde yaşanan artışa dikkat çekerek, vatandaşın enflasyonunun düşmediğini söyledi.
Şahin, gazetemize yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“Enflasyonun düştüğü ifade edilmesine rağmen, harcamalardaki fiyat artışı yükselmeye devam etmektedir. Çarşı Pazar fiyatları ile TÜİK tarafından gösterilen fiyatlar çok farklıdır. Dolayısıyla düştüğü iddia edilen enflasyonun vatandaşın cebine yansımadığı görülmektedir. TÜİK adeta vatandaşın aklıyla alay etmektedir. Son bir ay içerisinde vatandaşın bütçesi açık vermeye devam etmekte olup, maaşlar enflasyon karşısında gün be gün erimektedir.
Kış ayları da yaklaşırken, doğalgaza, elektriğe, benzine, köprü otoyol gibi birçok kaleme yapılan zamlar %20-30’un üzerindeyken, temel gıda maddelerine yapılan zamlar %50-60 civarında iken memur ve emeklilere %4’ler 5’ler dolaylarında yapılan zamlar gerçeklerle bağdaşmamakta adalette örtüşmemektedir. Hal böyleyken önümüzde çok önemli gördüğümüz bütçe süreci bulunmaktadır. Piyasaların hareketlenmesi için düşük faizli kredi imkanları sunulmaktadır, ancak bu kredileri dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızın memur ve emeklilerimizin kullanma imkanı bulunmaktadır. Zaten gelirleri zorunlu harcamalarının karşılamaya dahi yetmemektedir. İfade edilen ekonomik iyileşmenin toplumun bütün kesimlerine yansıması, piyasa çarklarının dönmesi için memur ve emeklilerimizin maaşlarında bir iyileştirme yapılması zaruri görülmektedir. Hükümetten beklentimiz bu bütçe kanunu çalışmaları esnasında memur ve emeklilere ayrılan payın artırılarak sorunların çözülmesi yönündedir.”  
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com