Türk Ortodonti Uzmanları Antakya da buluştu
14-04-2019 Bu haber 101 kez okundu
Geçtiğimiz hafta sonu 7-8 Nisan’da Türk Ortodonti Derneği’nin geleneksel Bölgesel Toplantısı, Mustafa Kemal Üniversitesinin ev sahipliğinde g
Geçtiğimiz hafta sonu 7-8 Nisan’da Türk Ortodonti Derneği’nin geleneksel Bölgesel Toplantısı, Mustafa Kemal Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Türkiye’nin birçok yerinden, çeşitli Diş Hekimliği Fakültelerinin Ortodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri, Araştırma Görevlileri ve Serbest Ortodonti Uzmanlarının katıldığı toplantıya ilgi büyük oldu. Yoğun katılımın olduğu toplantı, Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Devlet Konservatuvarı hocaları Dr.Öğr.Ü.Erhan Tekin ve Öğr.Gör. Sezgin Suna eşliğinde, konservatuvar öğrencilerinin verdiği konserle başladı. Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nizami Duran ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Zortuk’un da katıldığı toplantı, Türk Ortodonti Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Altuğ’un açılış konuşması ile başladı.
Bilimsel oturumda Ankara Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayça Arman Özçırpıcı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalından Dr.Öğr.Ü. Eyüp Burak Küçük’ün konuşmalarıyla Ortodontistler bilgi tazelediler.
Antakya’mızda on yedi yıldır Serbest Ortodonti Uzmanı olarak hizmet vermekte olan Ankara Üniversitesi mezunu Dr. Sonay Altunay Bayraktar ise Hatay’ımızın kırk üç bin yıllık tarihi, kültürü ve mutfağını tanıtan güzel konuşmasıyla beğeni topladı.
Toplantının sonunda konuşmacılara ve toplantıya ev sahipliği yapan Mustafa Kemal Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr.Ü. Fundagül Bilgiç ile  Araştırma görevlilerine teşekkür edilerek plaket ve çiçekleri verildi.
Toplantının ardından sorularımızı yanıtlayan Türk Ortodonti Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Altuğ; Ortodontik bozuklukların görülme sıklığına dikkat çekerek, Ortodonti kliniklerindeki hastaların büyük çoğunluğunu büyüme-gelişim çağındaki, çene yüz ilişkilerinde sorun bulunan ve tedavileri mutlaka büyümeleri devam ederken yapılması gereken çocuk ve adölesan hastaların oluşturduğunu belirtti.
Bu hastaların tedavilerinin, mutlaka bir “Ortodonti Uzmanı” tarafından yapılması gerektiğine önemle dikkat çeken Altuğ,  “Ortodonti Uzmanı” unvanı alabilmek ve Ortodontik tedavi yapabilme yetkinliğine sahip olmak için 5 senelik Dişhekimliği eğitiminin üzerine, en az 4 sene ilave bir eğitim almak gerekmektedir” dedi.
Ortodontik tedavilerle ilgili her türlü bilginin Türk Ortodonti Derneğinin resmi web sayfası olan www.tod.org.tr de bulunduğunu ekleyen Altuğ; “İhtiyaç halinde, kendi şehrinizdeki Ortodonti Uzmanlarına da web sayfasındaki “Ortodontist Ara” başlıklı linkten kolayca ulaşabilirsiniz” dedi.
Katılımcılar daha sonra iki günlük bir programla Antakya ve Samandağ ilçelerimizin tarihi yerlerini gezerek güzel vakit geçirdiler.
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com