Toplu taşıma hakkımızdır
13-02-2020 Bu haber 83 kez okundu
Emekli-Sen Hatay Şube Başkanı Meryem Kılıç, şehirlerdeki toplu taşıma araçlarının kullanım yoğunluğu öne sürülerek, sendika üyeleri başta olmak üzere önemli bir emekli çoğu
Emekli-Sen Hatay Şube Başkanı Meryem Kılıç, şehirlerdeki toplu taşıma araçlarının kullanım yoğunluğu öne sürülerek, sendika üyeleri başta olmak üzere önemli bir emekli çoğunluğunun kullandığı bu hakkın kullanımını daraltmaya yönelik çabaların kabul edilemez olduğunu bildirdi.
Kılıç, düzenlediği basın toplantısında, “60 yaş ve üzeri kişilere indirimli, 65 yaş ve üzeri kişilere ücretsiz olan, kamuya ait araçlardan şehir içi ulaşımında yararlanma hakkına kısıtlama getirilmek isteniyor. Basında yaygın bir şekilde yer alan ve yalanlanmayan haberlere göre, AKP’nin yasalaşmak üzere hazırladığı taslak metninde emlak vergilerine, suya, çevre temizlik vergisine, konut sigortasına, motorlu taşıtlar vergisine zamlar öngörülüyor. Bunların yanı sıra 60 yaş ve üzeri kişilere indirimli, 65 yaş ve üzeri kişilere ücretsiz olan, kamuya ait araçlardan şehir içi ulaşımında yararlanma hakkına kısıtlama getirilmek isteniyor. Aile ve sosyal politikalar bakanlığının, 812002 tarihli 4736 sayılı kanuna dayanarak ücretsiz veya indirimli seyahat kartları yönetmeliğinin 6.maddesinin 3. fıkrasında, ‘’kişiler gerekli belgeleri ibraz etmek suretiyle toplu taşıma araçlarından ücretsiz veya indirimli yararlandırılır. Toplu taşıma hizmetini sunan kurum ve kuruluşlar ile belediyeler, ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullanılması ile ilgili kolaylaştırıcı tedbirler alır’’ denmektedir. Açıktır ki; kolaylaştırıcı tedbirleri almakla görevlendirilen idarenin, şimdi toplu taşıma araçlarındaki yoğunluk ve sıkışıklığı bahane ederek, Tüm emekliler sendikamızın üyelerinin önemli çoğunluğunun kullandığı bu hakkın kullanımını daraltmaya yönelmesi kabul edilemez.
İNDİRİMLİ VE ÜCRETSİZ ULAŞIM LÜTUF DEĞİL HAKTIR
“Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun toplu taşımayı kullanması daha fazla teşvik edilmelidir, yani var olan uygulamayı sınırlandırmak değil, tüm emeklileri ve emeklilikte yaşa takılanları da kapsayacak şekilde yaygınlaştırmak esas olmalıdır. Bu hakkın yaygınlaşması sağlandığında, ulaşımda dışa bağımlılığı pekiştiren otomobil sahipliği gereksinimi azalacak, çevreye, doğaya daha az zararlı bir yöntem tercih edilmiş olacaktır. Sizin göreviniz, hak kısıtlamak değil, lastikli araçların ve otobüslerin yerine raylı sistemleri çoğaltmak, bunları en geniş nüfusun hizmetine en ucuz şekilde sunmaktır.
İndirimli ve ücretsiz ulaşım, lütuf değil haktır, insanlar bunu nasıl kullanacaklarını emin olun ki, sizden daha iyi planlamaktadırlar.”
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com