Talasemi hastalarımız için kan bağışlayalım
13-05-2022 Bu haber 66 kez okundu
Uzman doktor hayırsever insan Serdal Kanuncu, “Talasemi Günü” dolayısıyla mesaj yayınladı.Dr. Kanuncu, yayınladığı mesajda, Talaseminin her 10 bin canlı doğumun 4'ünü etkileyen, kadın veya erkek
Uzman doktor hayırsever insan Serdal Kanuncu, “Talasemi Günü” dolayısıyla mesaj yayınladı.Dr. Kanuncu, yayınladığı mesajda, Talaseminin her 10 bin canlı doğumun 4'ünü etkileyen, kadın veya erkek fark etmeksizin genetik olarak aktarılan bir kan hastalığı veya taşıyıcılığı durumu olduğuna dikkat çekti.Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 5'inin, hemoglobin molekülünün alfa veya beta kısmında bir varyasyona sahip olduğunun altını çizen Kanuncu, “Ancak bunların hepsi semptomatik değildir ve bazıları sessiz taşıyıcılar olarak bilinir. Aslında dünya nüfusunun sadece yüzde 1,7'si talasemi özelliği olarak bilinen gen mutasyonları sonucu belirtilere sahiptir. Ülkemizde evlenecek çiftlere zorunlu olarak yapılan talasemi testleri ile doğabilecek yeni talasemi hastalarının önüne geçilmeye çalışılmakta ve böylece önlem alınmaktadır. Böylelikle; evlenecek çiftlerde resmi nikahın sağlanması ve 18 yaş altı evliliklerin engellenmesi önem arzetmektedir. Hastalarımızın zaman zaman yaşadığı kriz dönemlerini de düşünecek olursak kan bağışlamamızın gerekliliği ve önemi bir kez daha ortaya çıkmış olur, bu vesile ile kan grubu fark etmeksizin herkesi kan bağışı yapmaya davet ediyor ve tüm talasemi hastalarımıza şifalar diliyorum” dedi.
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com