Reyhanlı da iki açılış birden
22-02-2020 Bu haber 35 kez okundu
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Reyhanlı Halk Eğitim Merkezi Robotik Kodlama ve Yazılım Atölyesi ile Kubbetül Sahra Camii'nin açılışını yaptı. Reyhanlı İlçesi Halk Eğitim Merkezin bünyesinde yer alan
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Reyhanlı Halk Eğitim Merkezi Robotik Kodlama ve Yazılım Atölyesi ile Kubbetül Sahra Camii'nin açılışını yaptı.
Reyhanlı İlçesi Halk Eğitim Merkezin bünyesinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Hayata Destek Derneği arasında Tasarım ve Beceri Atölyelerinin Kurulmasına Yönelik İşbirliği Protokolü kapsamında Robotik Kodlama ve Yazılım Tasarım Beceri Atölyesinin açılışı Hatay Valisi Rahmi Doğan tarafından yapıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda ilk konuşmayı yapan Hayata Destek Derneği Hatay Saha Koordinatörü Taylan Cengiz: “Yaşamakta olduğumuz dijital çağda kendi ayakları üzerinde duran ve yetkin bir eylem gelişimine önemli katkılar sunacak bir projenin başlangıcı için buradayız. Bugün burada açılışını yapacağımız Robotik Kodlama ve Yazılım Atölyesinin genç zihinlerde yeni pencereler açılmasında aracı olacağını modern çağın donanımlı bireyleri haline gelmesini destekleyeceğine inanıyoruz.  Robotik kodlama dünyanın yeni ortak dili olarak kabul ediliyor. Öyle ki Apple’ın CEO’su bile kodlamayı öğrenmek tüm yabancı dilleri öğrenmekten daha önemli diyor. Önümüzdeki 25 yıl içerisinde kodlama yazılımının olmadığı mesleklerin yok denecek kadar az kalacağı öngörülüyor.” dedi.
Reyhanlı Kaymakamı Ali Candan yaptığı konuşmasında “Robotik Kodlama ve Yazılım Atölyesi bu çağda çocuklarımızın geleceğe hazırlanması yönünde çok önemli. Çağımız artık her an yapay zekâdan bahsediyor. İnşallah burada hem Suriyeli hem Türk çocuklarımız kendilerini geleceğe hazırlayacaklar, çok güzel bir proje oldu” dedi.
Vali Rahmi Doğan yaptığı konuşmasında, “Bugün açacağımız Robotik Kodlama ve Yazılım Tasarım Beceri Atölyesi bir başlangıç. Devletimiz bu anlamda çok ciddi yatırımlar yapıyor. Hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de özel sektör ve STK’larımızla birlikte güzel projeler geliştiriyoruz.  İşte bugün İnsansız Hava Araçlarımız (İHA), Silahlı Hava Araçlarımız (SİHA) bu çalışmaların bir neticesidir.  Eğer bugün kendi İHA’larımızla kendi SİHA’larımızla  uçup Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarını bu milletin vatanını yurdunu koruyor ve gözetiyorsak  bu milletin evlatlarının emek ve göz nurudur” dedi.
Açılış töreni, Vali Doğan ve protokol üyelerinin açılış kurdelesini kesmesi ve Robotik Kodlama ve Yazılım atölyesinin gezilmesi ile son buldu.
KUBBETÜL SAHRA CAMİSİ AÇILDI
İkinci açılış için Reyhanlı ilçemiz Mustafa Kemal Mahallesi'nde hayırsever iş insanı Abdulkadir Çelik tarafından  Filistin'de bulunan Kubbet-us-Sahra camisinin benzeri olarak yapılan Reyhanlı Kubbetül Sahra Camii'ne geçildi. Reyhanlı Kubbetül Sahra Camii'nin açılışı İl Müftüsünün duaları eşliğinde Vali Doğan ve protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek gerçekleştirildi. 
Açılışta Vali Doğan,“ Görüyorum ki caminin etrafında birçok iş yeri var. Helal kazancın temeli temiz kalplerdir. Camiler bireyin inanç dünyasından toplumsal ilişkilere, kulluk ve sorumluluk bilincinin oluşmasından hukukun inşasına, eğitimden sanata, aileden çevreyle ilişkilere, hayatın bütün alanlarına yönelik değerlerin ruh köklerinin birleştiği mekândır. Camiler mahzun kalmasın, gelenlerle şenlensin. Bu Caminin yapımında başta hayırsever iş insanı Abdulkadir Çelik’e ve emeği geçen herkese, teşekkür ediyorum.” dedi.
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com