Rastgele atılan izmarit ormanı yaktı
12-09-2017 Bu haber 74 kez okundu
Hatay’ı Belen ilçesine bağlı Soğukoluk yayla yolu üzerinde piknik yapanlar arasında içtikleri sigara izmaritini rastgele atmanın yol açtığı
Hatay’ı Belen ilçesine bağlı Soğukoluk yayla yolu üzerinde piknik yapanlar arasında içtikleri sigara izmaritini rastgele atmanın yol açtığı ileri sürülen yangın, bütün ormanı yakıyordu.
Yaz mevsiminin kavurucu sıcaklarından uzaklaşıp, serin havada zaman geçirmek isteyenlerin uğrak yerleri olan Soğukoluk (Güzelyayla) mahallesinin ormanlık alanları bilinçsizliğin kurbanı oluyordu.
Yol üzerinde piknik yapılan yerin alt tarafından çıkan yangın önce çevredeki çalıları tutuşturdu. Haber verilmesi üzerine olay yerine kısa sürede ulaşan Orman işletme ile HBB İtfaiye ekipleri, yangına müdahale etti.
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
Zehirleniyoruz
Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, hava kirliliğinden nefes alamaz hale geldiklerini söyledi. Konuyla ilgili olarak Antakya Çevre Koruma Derneği adına açıklama yapan Başkan Asker, Henüz kış mevsimi kendini tam hissettirmeden bu senede boğulmaya başladık. Antakya dumandan geçilmiyor. Özellikle akşam saatlerinde gözle görülür hale gelen hava kirliliğinden nefes alamaz hale geldik” açıklamasında bulundu. NEFESİMİZ TÜKENMEDEN TEMİZ HAVA SOLUMAK İSTİYORUZ Her yıl 7 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü tarafından “görünmez katil” olarak tanımlamakta olduğunu dikkat çeken Asker açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türk Toraks Derneğinin açıklamalarına göre, gerçekten de yapılan araştırmalar akciğer kanserine bağlı ölümlerin %36’sının, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıklarına bağlı ölümlerin %35’inin, inmeye bağlı ölümlerin %34’ünün ve kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin %24’ünün sorumlusunun hava kirliliği olduğuna işaret etmektedir. Her gün 10 kişinin “trafik canavarı” nedeniyle öldüğü ülkemizde hava kirliliği her gün 75 yurttaşın ölümüne yol açmaktadır. 19.11.2017 saat 20.00 itibariyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal hava kalitesi izleme ağından aldığımız verilere göre, hava kirliliğine neden olan PM10 değeri 222 qu/m3 (ulusal sınır değeri 70qu/m3, AB üye ülke sınır değeri 50 qu/m3) olarak ölçülmüştür. Bunun anlamı kısaca Zehirleniyoruz ve Ölüyoruz… Nefes aldığımız hava hastalık ve ölüm saçıyor. Hava kirliliği, astım, bronşit gibi solunum yolu süreğen hastalarda,  kalp ve yüksek tansiyon hastalarında krizlere ve hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Bu noktada İl Sağlık Müdürlüğümüze de soruyoruz: Son yıllarda ilimizde kimi duyarsak, kanser, astım, bronşit. Hava kirliliğinin bu hastalıklarla etkisi, artıştaki oranı ile ilgili bir çalışmanız oldu mu? Sağlıklı nesiller ancak sağlıklı bir çevrede yetişir sözünden hareketle, hava kirliğinin insan sağlığına etkilerini azaltmak için neler yapmayı düşünüyorsunuz? Kömürün hatalı yakılması, bacaların zamanında temizlenmemesi, filtre kullanılmaması, denetimlerin yetersizliği sorunun ana kaynağını oluşturmaktadır. Hava kirliliğinin önlenmesi için tüm yetkililerin görevlerini eksiksiz yapması gerekmektedir. Temiz hava solumak, sağlıklı bir çevrede yaşamak temel hakkımız. Nefesimiz tükenmeden temiz hava solumak istiyoruz”.  
Uzun çarşıya çılgın proje
Kültür ve Turizm Bakanlığı uzun çarşının restorasyon ve renavosyon ihalesini bugün yapıyor UZUN ÇARŞI İÇİN BÜYÜK ADIM Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antakya ticaretinin can damarı kabul edilen tarihi Uzun Çarşının yenilenmesi için büyük bir adım attı. Bir zamanlar tarihi "İpek Yolu"nun en önemli merkezlerinden olan Uzun Çarşı, resterasyon ve renavasyon ile eski günlerine yeniden dönecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan restorasyon ve renovasyon projesi için bugün Hatay’da ihale yapılacak. Yıllardır birçok kez çalışma yapılmasına karşın Antakya esnafı ve ziyaretçilerine fiziksel olarak çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olan Uzun Çarşı, mevsim farklılıkları da göz önüne alınarak hazırlanan yeni bir proje ile nefes alacak.  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt'tan alınan bilgiye göre proje ihalesinin ardından 2018 yılı başlarında restorasyon ve renavosyon çalışmaları başlayacak. Projenin il aşaması 2019 yerel seçimlerinden önce tamamlanmış olacak. Projenin hazırlanması ve ihale aşamasına getirilmesinin yakın takipçisi kendisi de Hataylı olan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, konu ile ilgili sorular üzerine, Uzun Çarşı için geliştirdikleri  projenin Hatay turizmi için yeni bir sinerji yaratacağını söyledi. Hatay'ın tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ile bir cazibe merkezi olduğuna dikkat çeken Yayman, "Hatay, tarih boyunca Asya, Avrupa ve Afrika'nın kesişim noktasında yer alan önemli bir ticaret merkeziydi. Esnaf ve yerel yönetimlerle işbirliği içinde yapacağımız çalışmalarla, Antakya'nın o eski kimliğine kavuşmasına katkıda bulunmak istiyoruz" dedi. Uzun Çarşı projesini “Hatay'ın çılgın projesi” olarak niteleyen Yayman, bir Hataylı olarak, projenin heyecanı yaşadığını belirtirken, “çarşının tamamen iyileştirilmesini planlıyoruz. Projeyi hazırlamış olmaktan gurur duyuyoruz, her zamanki gibi ‘Hatay söz konusu ise gerisi teferruattır’ “ diye konuştu.
Yazarlarımız
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon: 0326 123 12 12

Fax: 0326 123 12 12

E-Posta: mail@mail.com