Pamuk üreticisine fırsatçılara ezdirmeyin
04-10-2019 Bu haber 86 kez okundu
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Pamuk hasadı ile ilgili çiftçilerimizin karşılaştığı sorunlar ve çözümlerini TBMM’ de bugün yaptığı basın açıklaması ile di
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Pamuk hasadı ile ilgili çiftçilerimizin karşılaştığı sorunlar ve çözümlerini TBMM’ de bugün yaptığı basın açıklaması ile dile getirdi.
Kaşıkçı, beraberindeki heyetle birlikte düzenlediği basın açıklamasında şunları söyledi:
“Pamuk bitkisinin hem ülkemiz açısından hem de dünya genelinde stratejik öneme sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Sadece uygun iklim şartlarını sağlayan ülkeler tarafından ekimi yapılan bu bitki, üretimi yapılan ülkelere önemli katkılar sunmaktadır. Pamuk, üretimi yapılan ülkeye sağladığı katma değerin yanı sıra önemli ölçüde de istihdam sağlamaktadır.
Böylesine önemli bir ürün olan pamuğun dünya üretiminin % 80’ine yakını Türkiye’nin de içinde bulunduğu az sayıda ülke tarafından gerçekleştirilmektedir. Pamuk ekim alanları itibari ile Türkiye dünya genelinde ilk on ülke arasında yer almaktadır.
PAMUK EKİM ALANLARININ ARTIRILMASI
Her yıl önemli ölçüde pamuk ithalatı yapılarak açık kapatılmaya çalışılmaktadır. Bu da ülkemize artı maliyet doğurmaktadır.
İşte tam bu noktada pamuk hasadının başladığı bu günler de Hataylı çiftçilerimizin karşı karşıya kaldığı sıkıntılar ve bu sıkıntılara yönelik çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Üzülerek belirtmek isterim ki ürün hasadının başlaması ile birlikte rekolte ve fiyatların nerede ise bir önce ki yıla göre yarı yarıya düşmesi çiftçimizin sonbahar olan hasat mevsimini karakışa çevirmiştir.
Hataylı Çiftçimizin, Pamuk sezonu boyunca bin bir zahmet ve emeğe katlanıp alacağı ürünle kurduğu planlar nerede ise alt-üst olmak üzeredir. Bir önce ki yıla göre artan maliyetlerin yanında bu yıl ki düşük rekolte ve fiyatlara önlem alınmaz ise bu meselenin sosyal bir yara haline dönüşmesinden endişe duymaktayız.
REKOLTE DE BÜYÜK DÜŞÜŞ VAR
Geçen yıl dönüm başına 550-600 kg civarında elde edilen ürün verimliliği bu yıl hasadın başlaması ile birlikte 300-350 kg seviyesine düşmüştür. Rekoltede ki bu düşüş tüm pamuk ekim bölgelerin de gözlenmektedir.
Rekolte deki bu düşüklüğe karşılık oluşacak arz talebinin fiyatları arttırması beklenirken aksine fiyatların geçen yıl ki seviyenin nerede ise yarısına tekâbül eden rakamlara inmesi çiftçinin zor durumundan istifade eden fırsatçıların harekete geçtiğini göstermektedir.
Çiftçimiz geçen yıl dönüm başına 550-600 kg ürün alıp elde ettiği ürünün kilogramını 4,5 TL civarında satarken bu yıl hasadın başlaması ile dönüm başına ancak 300-350 kg ürün elde edip kilogramını 2.80-3 TL arasında satabilmektedir.
Görüldüğü gibi hem rekolte açısından hem de ürünün fiyatı bakımından geçtiğimiz yıla oranla yarı yarıya düşüş vardır. Çiftimiz geçen yıl ki ürün verimliliğine ve fiyat aralığına bul yıl ulaşmış olsa dahi hali hazırda zaten birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalacaktı.
Ancak beklenmedik rekolte ve fiyat düşüklüğü önceki sıkıntılarına çözüm arayan çiftçiyi tümüyle çaresiz bırakmıştır.
HATAYLI ÇİFTÇİLERİMİZ ADINA BEKLENTİMİZ İki parça halinde ödenen pamuk desteklemesinin tekrar eskisi gibi tek parça halinde ödenmesi,
HATAYLI ÇİFTÇİLERİMİZ ADINA BEKLENTİMİZ Elektrik birim fiyatları üzerindeki yükün azaltılması,
HATAYLI ÇİFTÇİLERİMİZ ADINA BEKLENTİMİZ Elektrik Dağıtım Şirketleri tarafından aylık tahsil edilen faturaların mahsulden mahsule olarak yeniden düzenlenmesi,
HATAYLI ÇİFTÇİLERİMİZ ADINA BEKLENTİMİZ Kur dalgalanması ile artan tarım ilaçları ve gübre fiyatlarının yeniden normal seviyelere çekilip bu şirketlerin Devlet tarafından denetim altına alınması,
HATAYLI ÇİFTÇİLERİMİZ ADINA BEKLENTİMİZ Ziraat Bankasına olan borçlarının faizsiz olarak en az ilk iki yıl ödemesiz 5 yıla yayılması,
HATAYLI ÇİFTÇİLERİMİZ ADINA BEKLENTİMİZ geçen yıl 4.5 TL seyrinde devam eden pamuk fiyatının bu yıl aşağıda kalmaması ve çiftçilerimizin fırsatçılara ezdirilmemesi için gerekirse TMO devreye sokulması,
HATAYLI ÇİFTÇİLERİMİZ ADINA BEKLENTİMİZ 2019 yılı pamuk desteklemelerinin KG başına 1.5 TL’ye çıkartılması,
HATAYLI ÇİFTÇİLERİMİZ ADINA BEKLENTİMİZ 2019 yılı pamuk desteklemelerinin Ocak ayından önce çiftçilerimize ödenmesi, Yaşanılan sorunlara getirdiğimiz çözüm önerileri çiftçilerimizin umutsuzluğa kapılıp tarıma küsmemesi ve aynı zamanda ülkemize sağladıkları ekonomik katkının artarak devam etmesi içindir. Bu sebepten dolayı yaptığımız çağrının ilgili Bakanlıktan tarafından dikkate alınmasını ve gerekli düzenlemelerin yapılmasını beklemekteyiz.”
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com