Milli ruhu kavramayan açıklama
13-02-2020 Bu haber 76 kez okundu
Türkiye Hataylılar Platformu Sözcüsü Av. Özgür Düzgün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Hatay ve Hatay Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı merhum Tayfur S&ou
Türkiye Hataylılar Platformu Sözcüsü Av. Özgür Düzgün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Hatay ve Hatay Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı merhum Tayfur Sökmen’e yönelik açıklamalarına cevap verdi.
Düzgün, basın açıklamasında, 02 Eylül 1938 tarihinde kurulmuş bulunan ve Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olan Hatay Devleti’nin adeta bölünmüşlüğe ve mandacılığa bir şamar atarak 29 Haziran 1939 tarihinde yine Hatay Devleti Meclisi’nin verdiği olağanüstü karar ile Anavatan’a katılma kararı aldığını anımsattı.
Bu kararın tüm Hataylılar arasında ittifakla alındığını ve bu kararın alınması akabinde tüm Hatay’da kutlamalar yapıldığına dikkati çeken Düzgün, şöyle devam etti:
“Bu kararın alınmasında en büyük emek ve çaba pek tabi ki Kuvayi Milliye ruhu sahibi Tayfur Sökmen’dedir. Tayfur Sökmen sahibi olduğu makam ve mevkinin hiçbir zaman milli birlik ve dayanışmanın önüne geçmesine izin vermemiş ve bir Kuvayi milliye kahramanlığı daha sergileyerek mandacılığa ve bölünmüşlüğe tarihi bir tokat atmıştır. Öyle anlaşılmaktadır ki mandacılığa ve bölünmüşlüğe atılan bu tokadın etkisi bazı kişilerde geçmek bilmemekte ve tarihten ders almalarına yetmemektedir. Yavru vatan şiarı ile savunduğumuz kardeşimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı makamını işgal eden Mustafa Akıncı gerek Hatay’ın anavatana katılış ruhunu anlamayan gerek Tayfur Sökmen’in taşıdığı milli ruhu kavrayamayan açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamalar Biz Hataylılarda üzüntü, öfke yanı sıra şaşkınlık yaşatmıştır. Üzüntümüz geçen yüzyıl başlarında Hatay ve Hataylıların sahip olduğu birlik ve dayanışma ruhuna modern çağda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının sahip olamayışıdır. Öfkemiz ise üzüntümüzden çok daha büyük ve derindir. Bunun nedeni ise merhum Sayın Tayfur Sökmen’in yaptığı tarihi doğrunun çarpıtılarak Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin bir tamamlayıcısı olduğu gerçeğinden çıkarılmak istenmesidir. Biz Hataylılar bunu tecrübe ettik ve gördük. Gördüğümüz mandacılığa karşı çıkmayanların tarihte yok olacağıdır.
Modern çağda Kuzey Kıbrıs’ı Türkiye Cumhuriyeti’nden tarihi ve milli anlamda koparma çabaları Kuzey Kıbrıs Türkleri için bir kopuşu ve yok oluşu beraberinde getirecektir. Şaşkınlığımız ise Merhum Tayfur Sökmen’in geçen yüzyıl başlarında görmüş olduğu bu gerçeği modern çağda ve 2020 yılında Mustafa Akıncı’nın göremiyor oluşunadır.
Buradan Hataylılar olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimize sizlerin huzurunda seslenmek istiyoruz. Tarih sahnesi pek çok milletin yok oluşuna ve başka milletlerin tahakkümü altında acılar yaşamasına sebep olmuştur. Bu durumda en çok halkları sömürmek isteyen küresel güçlerin işine gelmiştir. Siz Kuzey Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin tıpkı biz Hataylı kardeşleriniz gibi oynanan oyunu göreceğinizden ve Hataylı kardeşlerinize özellikle de merhum Tayfur Sökmen’in aziz hatırasına saygı göstereceğinize şüphemiz yoktur. Sayın Mustafa Akıncı’nın haddini aşan beyanlarına en doğru cevabı siz Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimizin vereceğinden emin olduğumuzu bildirir herkese selam ve saygılarımızı sunarız.”
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com