Mehmet Şah Vakıf İşhanı Alanı Şehir Meydanı Olacak
08-03-2021 Bu haber 70 kez okundu
Uzun yıllar şehrimizin gündeminde olan Antakya İlçemizin Köprübaşı mevkiinde yer alan sembol binalardan Mehmet Şah Vakıf İş Hanının şehir meydanı olması için,  Hatay Milletvekillerimiz, &nbs
Uzun yıllar şehrimizin gündeminde olan Antakya İlçemizin Köprübaşı mevkiinde yer alan sembol binalardan Mehmet Şah Vakıf İş Hanının şehir meydanı olması için,  Hatay Milletvekillerimiz,  Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız,  İlçe Belediye Başkanlarımız ve STK’larımızın verdiği destek ile çalışmalar yürütülmüştür.
Hatay Milletvekillerimiz tarafından bu çalışmalar Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile istişare edilmiş olup, Sayın Bakanımız konun çözümü doğrultusunda Valimiz Rahmi Doğan başkanlığında gerekli çalışmaların yapılması talimatı vermiştir.
Bu doğrultusunda 08 Mart 2021 Pazartesi günü Valimiz Rahmi Doğan başkanlığında, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve Vakıflar Bölge Müdürü Ümit Gökhan Çiçek’in katılımıyla düzenlenen toplantıda, taraflarla Vakıf İşhanı alanının Şehir Meydanı olması için ön protokol imzalanmıştır. Vakıf İşhanının bedeli olarak ödenecek olan toplam 34.000.000 TL'lik bedelin 27.000.000 TL'lik kısmı Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından, 7.000.000 TL'lik kımı ise Antakya Beleyedisi tarafından karşılanacaktır.
Ayrıca meydanın açılması ile birlikte meydana cephesi olan binaların ise sokak iyileştirilmesi kapsamında bina sahipleri tarafından meydan siluetine yakışır bir şekilde ön cephelerde düzenleme yapılmasına yönelik çalışmalarda başlatılacaktır.
Bu süreçte Antakya halkının kentlilik bilincinin üst düzeyde yankı bulması,  siyaset ve bürokrasinin de bu sese uyum göstermesiyle birlikte tarihi kent dokusu ortaya çıkarılmış ve kente nefes alacak bir alan daha kazandırılmıştır.
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com