Kıyı kenar çizgisinde tansiyon yükseliyor
10-09-2017 Bu haber 164 kez okundu
Samandağ’da son günlerde gündemde olan kıyı kenar çizgisi sorunu gün geçtikçe daha büyük tepkileri beraberinde getiriyor. Kon
Samandağ’da son günlerde gündemde olan kıyı kenar çizgisi sorunu gün geçtikçe daha büyük tepkileri beraberinde getiriyor. Konuyla ilgili olarak gerçekleştirilen toplantıda Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ve Samandağ İlçe Kaymakamı Dr. Cahit Çelik kıyı kenar çizgisi mağdurlarıyla bir araya geldi.
HUKUKİ HAKKINIZI KULLANIN
Samandağ Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda konuşan Samandağ İlçe Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, hukuk yolunun açık olduğunu ve mağdurların hakkını savunması gerektiği bildirerek, “Bu memlekete hizmet etmek istiyorum. Hukuk ne diyorsa ona uymak zorundayım. Mahkeme kararıyla burası yıkılamaz denildiği süre zarfında burayı yıkmayız. Sağ tarafla ilgili herhangi bir uygulama yok. Türbenin bulunduğu sol taraf yıkılacak. Hukuk nasıl bir karar verirse o şekilde ilerleriz” dedi.
YIKIM KARARI YOK BU UYGULAMA BAŞLATILAMAZ
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ise, Yıkım için destek vermeyeceğini, hiç bir şekilde halkın evlerini başlarına yıkamayacaklarını ve henüz 2 aylık bir sürenin bulunduğunu da sözlerine ekleyerek, “Bizim yerimizde başka bir belediye başkanı olsaydı ce Belediye mülkünün tapusu iptal edilmiş olsaydı ve hakkını hukukunu aramayan bir belediye olsaydı şikâyet edilen taraf olurdu. Bununla ilgili olarak belediyemiz mülkü olan vatandaşlarımızın hakkını takip etti. Belediye olarak mağdur olmanızın tarafında değiliz ve evlerinizi yıkmak istemiyoruz. Hatalarımız oldu ve bunları düzelteceğiz. Yıkım kararı yok ve olmayan karar için bu uygulama başlatılamaz.
YIKIM YAPILAMAZ
Toplantıda bulunan mal sahipleri ise bu duruma itiraz edeceklerini ve kararın tapu iptali olduğunu bu karar ile yıkım yapılamayacağını belirttiler.   
SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ
Mağdur olan vatandaşlar yaptıkları açıklamalarda; “Bizler kıyı kenar çizgisinin sağlıklı bir komisyonla yeniden çizilmesini istiyoruz. Biz kıyı kenar çizgisinin çizilmesine değil, talana karşıyız ve yanlış çizildiğini görüyoruz. Bu çizgi 5 defa değiştirilmiştir. Bu karar Samandağ Hakkında alınan siyasi bir karardır. Samandağ’a yöneliktir ve biz ortak hareket edeceğiz. Biz şuana kadar kimseyi kırmadık, saygıda kusur etmedik ama buna rağmen bizi çiziyorlarsa makul bir şekilde direneceğiz. Devlet bizim mülkümüzü elimizden alıyorsa biz de sonuna kadar direneceğiz” ifadelerini kullandılar.
 

Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
Zehirleniyoruz
Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, hava kirliliğinden nefes alamaz hale geldiklerini söyledi. Konuyla ilgili olarak Antakya Çevre Koruma Derneği adına açıklama yapan Başkan Asker, Henüz kış mevsimi kendini tam hissettirmeden bu senede boğulmaya başladık. Antakya dumandan geçilmiyor. Özellikle akşam saatlerinde gözle görülür hale gelen hava kirliliğinden nefes alamaz hale geldik” açıklamasında bulundu. NEFESİMİZ TÜKENMEDEN TEMİZ HAVA SOLUMAK İSTİYORUZ Her yıl 7 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü tarafından “görünmez katil” olarak tanımlamakta olduğunu dikkat çeken Asker açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türk Toraks Derneğinin açıklamalarına göre, gerçekten de yapılan araştırmalar akciğer kanserine bağlı ölümlerin %36’sının, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıklarına bağlı ölümlerin %35’inin, inmeye bağlı ölümlerin %34’ünün ve kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin %24’ünün sorumlusunun hava kirliliği olduğuna işaret etmektedir. Her gün 10 kişinin “trafik canavarı” nedeniyle öldüğü ülkemizde hava kirliliği her gün 75 yurttaşın ölümüne yol açmaktadır. 19.11.2017 saat 20.00 itibariyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal hava kalitesi izleme ağından aldığımız verilere göre, hava kirliliğine neden olan PM10 değeri 222 qu/m3 (ulusal sınır değeri 70qu/m3, AB üye ülke sınır değeri 50 qu/m3) olarak ölçülmüştür. Bunun anlamı kısaca Zehirleniyoruz ve Ölüyoruz… Nefes aldığımız hava hastalık ve ölüm saçıyor. Hava kirliliği, astım, bronşit gibi solunum yolu süreğen hastalarda,  kalp ve yüksek tansiyon hastalarında krizlere ve hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Bu noktada İl Sağlık Müdürlüğümüze de soruyoruz: Son yıllarda ilimizde kimi duyarsak, kanser, astım, bronşit. Hava kirliliğinin bu hastalıklarla etkisi, artıştaki oranı ile ilgili bir çalışmanız oldu mu? Sağlıklı nesiller ancak sağlıklı bir çevrede yetişir sözünden hareketle, hava kirliğinin insan sağlığına etkilerini azaltmak için neler yapmayı düşünüyorsunuz? Kömürün hatalı yakılması, bacaların zamanında temizlenmemesi, filtre kullanılmaması, denetimlerin yetersizliği sorunun ana kaynağını oluşturmaktadır. Hava kirliliğinin önlenmesi için tüm yetkililerin görevlerini eksiksiz yapması gerekmektedir. Temiz hava solumak, sağlıklı bir çevrede yaşamak temel hakkımız. Nefesimiz tükenmeden temiz hava solumak istiyoruz”.  
Uzun çarşıya çılgın proje
Kültür ve Turizm Bakanlığı uzun çarşının restorasyon ve renavosyon ihalesini bugün yapıyor UZUN ÇARŞI İÇİN BÜYÜK ADIM Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antakya ticaretinin can damarı kabul edilen tarihi Uzun Çarşının yenilenmesi için büyük bir adım attı. Bir zamanlar tarihi "İpek Yolu"nun en önemli merkezlerinden olan Uzun Çarşı, resterasyon ve renavasyon ile eski günlerine yeniden dönecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan restorasyon ve renovasyon projesi için bugün Hatay’da ihale yapılacak. Yıllardır birçok kez çalışma yapılmasına karşın Antakya esnafı ve ziyaretçilerine fiziksel olarak çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olan Uzun Çarşı, mevsim farklılıkları da göz önüne alınarak hazırlanan yeni bir proje ile nefes alacak.  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt'tan alınan bilgiye göre proje ihalesinin ardından 2018 yılı başlarında restorasyon ve renavosyon çalışmaları başlayacak. Projenin il aşaması 2019 yerel seçimlerinden önce tamamlanmış olacak. Projenin hazırlanması ve ihale aşamasına getirilmesinin yakın takipçisi kendisi de Hataylı olan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, konu ile ilgili sorular üzerine, Uzun Çarşı için geliştirdikleri  projenin Hatay turizmi için yeni bir sinerji yaratacağını söyledi. Hatay'ın tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ile bir cazibe merkezi olduğuna dikkat çeken Yayman, "Hatay, tarih boyunca Asya, Avrupa ve Afrika'nın kesişim noktasında yer alan önemli bir ticaret merkeziydi. Esnaf ve yerel yönetimlerle işbirliği içinde yapacağımız çalışmalarla, Antakya'nın o eski kimliğine kavuşmasına katkıda bulunmak istiyoruz" dedi. Uzun Çarşı projesini “Hatay'ın çılgın projesi” olarak niteleyen Yayman, bir Hataylı olarak, projenin heyecanı yaşadığını belirtirken, “çarşının tamamen iyileştirilmesini planlıyoruz. Projeyi hazırlamış olmaktan gurur duyuyoruz, her zamanki gibi ‘Hatay söz konusu ise gerisi teferruattır’ “ diye konuştu.
Yazarlarımız
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon: 0326 123 12 12

Fax: 0326 123 12 12

E-Posta: mail@mail.com