İstiklal Marşı böyle yazıldı
13-03-2019 Bu haber 75 kez okundu
Hatay Valisi Rahmi Doğan, “İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü” vesilesiyle Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, “İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü” vesilesiyle Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programa iştirak etti.
Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Hamdoğlu’nun açılış konuşmasında, “Şanlı bayrağımız ve onu istiklalini ebedileştiren bir manzume olan İstiklal Marşı hiç kuşku yok ki yüce Türk Milleti'nin ruhunu, tarihini, bağımsızlık sevdasını, ülkü ve ideallerini yansıtan ve Aziz Türk Milleti var oldukça nesiller boyunca yüreklerde hissedilecek, coşkuyla okunacak bir Milli Marştır. Sevgili gençler İstiklal Marşı'nı anlayabilmek ve onun ruhunu kavrayabilmek için öncelikle Mehmet Akif Ersoy çok iyi tanımak, onun tüm benliğinde muhafaza ettiği vatan sevgisini, milli mücadele ruhunu, Allah inancını bilmek ve bu yüce duygularla ortaya çıkan vatan, millet ve hürriyet kavramlarını damarlarınızda dolaşan o asil kanda hissetmemiz gerekir. Tüm o duyguları iliklerimize kadar hissederek “Arkadaş yurduma alçakları uğratma sakın. Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın” mısralarında vatan millet ve hürriyet uğruna göğsünü siper edecek gençler olmanız gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle vatan, millet ve hürriyet sevdalısı nesiller olması dileğiyle, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyen Üstat Mehmet Akif Ersoy'u saygı ve rahmetle anıyor, onun bize verdiği ruhla aziz vatan ve şanlı bayrağımız için kanlarını dökerek şehadet mertebesine erişen şehitlerimizin ruhunu şad ediyorum” dedi.
İstiklal Marşı’mız ve değerli şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma günü programı Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesi öğrencilerinin büyük emek vererek hazırladığı başarılı oratoryo ile son buldu.
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com