Hükümet konağının yeri satılmamalı
27-05-2020 Bu haber 55 kez okundu
Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç: Belediyeler ve Devlet kurumları toplum yararını gözeterek karar almalıdır, toplum yararına aykırı karar almamalıdır. Toplum yararına ayk
Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç: Belediyeler ve Devlet kurumları toplum yararını gözeterek karar almalıdır, toplum yararına aykırı karar almamalıdır. Toplum yararına aykırı karar varlık nedenlerini sorgulatır.” dedi.
Mevlüd Oruç, Samandağ Hükümet Konağı yerinin satılığa çıkarılmasına itiraz etti. Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç yaptığı açıklamada konu ile ilgili önerilerini şu şekilde sıraladı: “Devlet kurumları ve belediyeler kendi kendileri için yoktur. Toplum yararı için varlar. Varlık nedenleri toplum yararıdır.  Varlık nedenlerini sorgulatan toplum yararına aykırı karar ve uygulamaları gözden geçirmelerini ve yanlış kararlardan dönüş yapmalarını öneriyoruz. Hükümet konağı yerinin satışı geri dönüşü mümkün olmayan tahribatlara neden olur.  Samandağ Hükümet konağı yerinin Satılığa çıkarılması ile ilgili toplumdan büyük bir tepki var. Toplumdaki bu büyük tepkiyi DKÖ, Sivil toplum Kuruluşlarının, Odaların, Sendikaların,  Derneklerin ve Siyasi Parti temsilcilerinin vb daha yüksek sesle dile getirmelerini toplum olarak bekliyoruz. Hepsinin bu yanlışa dur demelerini yetkilileri uyarmalarını bekliyoruz. Hükümet Konağı Yerinin Satışının Durdurulması için yargı sürecinin başlatılması gerekirse yargı yoluna başvurulmalıdır.  Samandağ Hükümet Konağı Binası korunarak, aslına uygun onarılarak, güçlendirilerek Sosyal, Kültürel, Sanatsal faaliyetlere kazandırılmalıdır.  Samandağ ilçemize özgü arkeolojik müze, Deniz ürünleri, Endemik bitkiler ve tarım ürünleri müzesi vb Sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetler için toplum yararına tahsis edilebilir. Yıkılması zorunlu ise de park yeri, yeşil alan vb yapılmalıdır.  Hükümet konağı yerinin Satılığa çıkarılmasında toplum yararı yoktur. Yanlış bir karardır. Devlet kurumları karar alırken sadece maddiyatı, parayı vb gözeterek karar almamalıdır. Devlet kurumları özel mülk sahibi normal vatandaş gibi davranamaz. Sade Vatandaşların bile kendilerine ait özel mülkleri ile ilgili karar alırken toplum yararı için bazı kısıtlamaları dikkate almaları beklenirken devlet kurumlarının ve belediyelerin toplum yararını dikkate almadan karar almaları kabul edilemez ve çok yanlış sonuçlar verir. Hatay Valiliği, Samandağ Kaymakamlığı, HBB başkanlığı ve Samandağ Belediyesi hükümet konağı yerinin satılığa çıkarılmasına varan hatalar zincirini gözden geçirmelidir. Yanlış karardan vazgeçilmelidir.”
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com