Hodri meydan ortaya çıkarsın çıkarmazsa namerttir
09-09-2019 Bu haber 195 kez okundu
Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı öncesinde gündeme dair konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada göreve başladıkları 5 aylık süre zarfınd
Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı öncesinde gündeme dair konuşma gerçekleştirdi.
Yaptığı konuşmada göreve başladıkları 5 aylık süre zarfında yapılan çalışmalar, kat edilen mesafe ve belediyenin mevcut durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Başkan Eryılmaz yaptığı konuşmada; “Daha önce de belirttiğimiz gibi biz bu belediyeyi 70 milyon borç, 17 bin TL ile teslim aldık. Araçlarımızın hepsinin sigortası bitmiş, muayeneleri bitmiş ve araçlarımızın çok önemli bir bölümünün lastiklerinin ömrü tamamlanmıştı. Bunların hepsini yaptık. Bu 5 aylık süre zarfında mazot dahil olmak üzere belediyenin bütün ihtiyaçları için belediyeye ne alınmışsa hepsinin parası ödenmiştir.  70 milyon borçlu bir belediyeye iller bankasından gelen para ancak belediye personelinin giderlerini karşılamaktadır. Onun dışında gerek mazot ihtiyacının, gerek diğer ihtiyaçların karşılanmasındaki masrafları biz kendimiz karşılamak zorunda kaldık. Bugüne kadar bir tek ihaleye katılmadık. Sadece bizim yetişemediğimiz parke onarımı ve parke dizimi noktasında 1 doğrudan alım gerçekleştirdik. Yani kendi imkanlarımızla yapmaya çalıştık. Belediyenin kendi aracıyla, belediyenin personeliyle bu hizmetlerimizi yürütmeye çalıştık.” dedi.
SAMANDAĞ BELEDİYESİ’NİN TÜRKİYE’DE ÖRNEK BİR BELEDİYE OLARAK TAKDİR EDİLMESİ GEREKİYOR
Biz görevi teslim aldığımızda ilçemizde kaldırımlarda ve yollarda nasıl bir tahribatın olduğuna hepimiz tanık olduk. Bunları gidermeye çalışıyoruz. Araçlarımızın tamamı 42 mahallemizde sabah saat 8:30’dan akşam saat 5’e kadar mesai yapmıştır. Bugüne kadar hiçbir zaman bizim paramız yok, mazotumuz yok demedik. Adil bir şekilde ve ihtiyaçların aciliyet durumuna göre araçlarımız ve personelimiz Samandağ halkına hizmet etmeye çalıştılar. Aslında Samandağ Belediyesinin bu son 5 aylık sürecine baktığımız zaman, Samandağ Belediyesi’nin Türkiye’de örnek bir belediye olarak takdir edilmesi gerekiyor. Gelen para personelin maaşını karşılamıyor, 70 milyon borçluk bir ilçe ve biz bu süreçte 9 milyon lira tasarruf yaptık. Bir önceki yönetimin 5 milyona yakın borcunu ödedik. Belediyenin kasasında biraz para biriktirdik ve aldığımız bütün hizmetlerin parasını peşin ödedik.
MAKAM ARABASI YERİNE KENDİ ARACIMI KULLANIYORUM
Ben ilk göreve geldiğimde dedim ki; makam aracını kullanmayacağım, kendi aracımı kullanacağım ve mazot paramı da kendim ödeyeceğim. Birileri dedi ki, başkan kendi arabasını kullanır ama mazotu bir şekilde ayarlamıştır diye söyleyenler oldu. Ama arabama koyduğum mazotun parasını kredi kartımla ödüyorum. Bu sembolik bir şeydir. Bizim Samandağ gibi bir yerde, bazen radikal kararlar alıyoruz. Bazen yanımızda duracak bir elemana ihtiyacımız var ama belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan kaynaklı güvenlik elemanımız yok, yanımızda korumamız yok, kendi arabamızı kullanıyoruz, başkan yardımcısı arkadaşlarımızın araçları yok, korumaları yok, şoförü yok ve dolayısıyla biz tasarrufa bizden başlayacağız dedik ve önemli bir mesafe kat ettik. Bunu halkımıza örnek olsun diye gerçekleştirdik. Bu konuda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bugün Türkiye’nin birçok yerinde AKP’li belediyelerin maaşları bile ödemekte zorluk çektikleri bir süreçte, Büyükşehirin araçlarına mazot koymakta zorlandığı bir süreçte, 70 trilyon borçlu bir belediyede tasarruf yapmak, hizmetlerin tamamını peşin ödemek, 9 trilyon tasarruf yapmak, bir önceki yönetimin 5 milyon borcunu ödemek her babayiğidin harcı değil. İşte bizim yönetim ile önceki yönetim arasındaki fark bu.
AÇIK MEYDAN OKUYORUM
Hani birileri diyor ya “gelen gideni aratır” diye. Hayır, öyle bir şey yok, daha işin başındayız ve anlatacağımız çok şey var. Biz bu halka hizmet etmek için geldik. Birileri bazen yazıyor çiziyor, ben buradan net söylüyorum; benimle alakalı kimin elinde ne belge, bilgi, protokol, senet varsa hodri meydan ortaya çıkarsın, çıkarmazsa namerttir diyorum. Bu anlamda açık meydan okuyorum, kimin elinde protokol, sözleşme, senet veya başka menfaat sağlayacak bir şey varsa çıksın açıklasın ben bunun hesabını halka vermeye açığım. Öyle bir şey asla olmadı, öyle bir şey yok. Bugüne kadar bazı şeyleri duymamazlıktan geldik, Samandağ’ın ciddi sorunları var, hepimiz, bütün meclis üyesi arkadaşlarımızla beraber çok önemli çok zor bir görev üstlendik. Biz bu sorunları çözmeye odaklanırken birileri bizi baltalamaya çalışıyor, bizim çalışmalarımız sekteye uğratmaya çalışıyor, bizim enerjimizi almaya çalışıyor. Buna kimsenin hakkı yok.”
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com