HATSUPayas gerçeklerini bir bir ortaya koydu
10-09-2017 Bu haber 65 kez okundu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ve beraberindeki heyetin i&cced
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ve beraberindeki heyetin içmesuyu hattına kanunları göz ardı ederek yaptığı müdahalelere yönelik detaylı incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu.
Payas ilçe merkezine içmesuyu temin eden Bükün ve Karacaören Suyu isale hattının Sincan Yaylası mevkisinde bulunan tahliye vanasına 04 Eylül 2017 Pazartesi günü Payas İlçe Belediye Başkanı Bekir Altan’ın yanındaki şahıslarla birlikte hiçbir yetkisi bulunmadan bilinçsiz bir şekilde müdahalede bulunup ciddi tahribatlara yol açtıklarını belirten Genel Müdürlük, İçmesuyu hatlarında bakım, onarım ve yenileme çalışmalarının tek yetkili merciinin HATSU Genel Müdürlüğü olduğunu hatırlatarak, “Payas Belediyesi heyeti, Payas içmesuyu isale hattına kanunsuz, bilinçsiz ve teknik kurallara aykırı bir şekilde müdahale ederek, sözde onarım yaptığını ve suyu akıttığını vatandaşlara duyurarak, vatandaşları bilinçli bir şeklide yanıltmıştır.” ifadelerine yer verdi.
“YAPILAN MÜDAHALE HATTA ZARAR VERDİ”
HATSU Genel Müdürlüğü’ne bağlı teknik ekipler, isale hattı güzergahı boyunca suyun kaynağına kadar giderek gerekli tüm teknik ve fiziki tetkikleri yaptığını belirten İdare, bahsi geçen herhangi bir onarım veya bir yenilemenin yapılmadığı görülmekle beraber, Payas Belediye Başkanı Altan ve beraberindeki heyet tarafından yapılan müdahale ile Sincan Yaylası altında bulunan tahliye vanasında isale hattına zarar verecek şekilde bir imalat yapıldığı da tespit edildiğini vurguladı.
“PAYAS HEYETİ, OHAL DURUMUNDA KULLANILAN TAHLİYE VANASINI TIKADI”
Çekilen görüntülerden de anlaşılacağı üzere Payas Belediye Başkanı ve beraberindekiler tarafından yapılan imalatla; isale hattı üzerinde bulunan tahliye vanasına kör bir flanş kaynak yapıldığı, kör flanşa 40 mm çapında delik açılarak aynı çapta küresel vana montajı yapıldığı ve vananın kör tapa ile kapatıldığı saptandığını aktaran HATSU, “Tahliye vanaları, acil durumlarda ve onarım anında hattı boşaltma, hattın içinde biriken kum, çakıl, rüsubatın (tortu) atılması işlevi görmektedir. Tahliye vanalarına müdahale edilen mevkide isale hattı 400 mm çelik boru olduğundan, İller Bankası Şartnamesi gereği söz konusu tahliye vanasının minimum 100 mm çapında olması gerekirken yapılan müdahalenin şartnameye uygun olmadığı Payas Belediye Başkanı tarafından yaptırılan imalata kaynak yapımı için suyun kesildiği, imalat yapıldıktan sonra hatta su verilmeye çalışıldığı ancak hatta biriken hava nedeniyle suyun boru içerisinde girmediği tespit edilmiştir.” açıklamasında bulundu.  
“YETKİ DIŞI İMALAT HATTIN TAHLİYESİNİ ENGELLEDİ”
HATSU Genel Müdürlüğü’nün açıklamaları şu şekilde; “Payas Belediyesi başkanı ve beraberindekiler, hattın fiziki ve teknik durumunu göz ardı ederek yaptıkları kanunsuz imalat ile yarattıkları tahribatın yanı sıra herhangi olağanüstü bir durumda hattı tahliye edilemez hale getirmiştir.
“MÜDAHALE YERLEŞİM YERLERİNE 750 METRE UZAKLIKTA” Yerleşim yerlerine 750 metre uzaklıkta olan vana noktası güvenlik açısından herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Arıza noktasının güvenlik güçlerinin koordinasyonuyla ve onay alınmasıyla hem tahribat yapılan noktada hem de asıl arıza noktası olan Karacaören ve Bükün mevkiinde HATSU ekipleri tarafından bakım ve onarım işleri yapılmıştır.
Hiçbir yetkisi olmadan kanunsuz bir şekilde içmesuyu isale hattına müdahale eden ve bu nedenle vatandaşların mağduriyetlerine sebep olanlar hakkında her türlü yasal yollara başvurulacaktır.”
 
 
 
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
Hizmetlerden memnun musnuz
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, hizmet denetimleri programı kapsamında Evde Temizlik ve Evde Bakım Hizmeti yürütülen evlerde ekiplerin çalışmalarında incelemelerde bulundu. 65 yaş ve üzeri vatandaşlara yönelik uygulanan Evde Temizlik ve Evde Bakım hizmeti sunulan ihtiyaç sahibi yaşlıları evlerinde ziyaret eden Başkan Kimyeci, hallerini hatırlarını sordu, gönül rızalarını aldı. Evde Temizlik, Evde Bakım hizmetinden yararlanan Fatma Karagön, Hafıza Diker, Necla Duran, Cemile Kılıç, Emine Kılıç, Hatice Ağar, Bedia ve İbrahim Kırkıcı adlı vatandaşları evlerinde ziyaret eden Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, hizmetler hakkında görüşlerini aldı. Başkan Kimyeci, hizmet alan vatandaşlara gerçekleştirdiği ziyaretlerde; “65 yaş ve üzeri 2147 vatandaşımıza yönelik hayata geçirdiğimiz Evde Temizlik ve Evde Bakım projemiz ile değerli büyüklerimizin evlerini temizliyoruz. Bunun yanı sıra amcalarımızı tıraş ediyor, evde varsa kirli çamaşırları alarak bu proje için özel olarak hazırlanmış çamaşırhanemizde yıkıyoruz. Yıkanan çamaşırların sökükleri, yırtıkları terzilerimiz tarafından tamir ediyor, ütülüyor ve özel kurye ile adrese teslim gönderiyoruz. Antakya Belediyesi olarak örnek bir proje olan evde temizlik ve evde bakım projemiz ile siz değerli büyüklerimize hizmet veriyor olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz.” Başkan Kimyeci, ziyaretin ardından Evde Temizlik ve Evde Bakım hizmeti alan vatandaşlara battaniye hediye etti. Başkan Kimyeci’nin ziyaretinden büyük memnuniyet duyan vatandaşlar kendilerine yönelik hazırlanan bu örnek hizmetlerinden dolayı teşekkür ettiler. BAŞKAN KİMYECİ’DEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET Başkan Kimyeci, ayrıca Şehit Sinan Aygün’ün annesi Durdunaz Aygün’ü ziyaret ederek hal hatır sordu. Başkan Kimyeci, Şehit annesi Durdunaz Aygün’e ihtiyaçlarının karşılanacağını belirterek her daim şehit ailelerinin yanında olacağını ve her daim destek olmaya devam edeceğini ifade etti. Şehit Sinan Aygün’ün annesi Durdunaz Aygün ise, ziyaretinden ve desteklerinden dolayı Başkan Kimyeci’ye teşekkür ederek başarılarının devamını diledi. Başkan Kimyeci’ye ziyaretler sırasında Sosyal Yardım İşleri Müdürü Ali Yurtsever eşlik etti.  
Hedefimiz 15 ilçenin hizmet binalarını yenilemek
Hatay Valisi Erdal Ata, Altınözü Müftülüğü toplantı salonunda “Muhtarlar ve Halka Buluşma” toplantıları kapsamında Altınözülü vatandaşlar ve mahalle muhtarlarıyla buluştu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantı, Altınözü İlçe Kaymakamı Bülent Uygur’un ilçe ile ilgili yaptığı sunum ile devam etti. Sunumun ardından kısa bir konuşma yapan Vali Ata, Bakanlığının talimatı doğrultusunda ilçelerde muhtarlarla ve vatandaşlarla bir araya gelerek ilçenin sorunlarını ve vatandaşlarımızın taleplerini birinci ağızdan dinlemek üzere bu toplantıyı düzenlediklerini belirtti.  ATA: HEDEFİMİZ 15 İLÇENİN 15’İNDE DE HİZMET BİNALARINI YENİLEMEK Kaymakam Uygur’un yaptığı sunum çerçevesinde ilçe ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Vali Ata,  “Öğrencilerimizin sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerini yapabilecekleri mekânlara ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Onun için ben belediye başkanımızdan rica ediyorum. Hiç değilse bundan sonraki süreçte yeni yerler veya kentsel dönüşüm uygulanan yerler olduğu takdirde mutlaka okullar için yeterli alan oluşturulması lazım. Hastane olarak 50 yataklı bir hastanemiz var. Aslında baktığımız zaman 10 yıllık bir bina, normalde ihtiyaçları karşılaması gerekiyor. Ama maalesef ihtiyaçları karşılamadığını görüyoruz. Fiziki şartlarının iyileştirilmesi ve yatak kapasitesinin arttırılması gerekiyor. Diğer kamu yatırımlarında ise hizmet binaları yapılması mümkündür. Hedefimiz 15 ilçemizin 15’inde de hizmet binalarını yenilemek. Şu an çalışmalar devam ediyor. Devam edenler bittiği takdirde 9 ilçenin hizmet binalarını yenilemiş olacağız. Geri kalan 6 ilçemizle ilgili de hem proje çalışmaları hem yatırım programına alınması ve yatırım programına alındıktan sonra da arsa tahsisi yapılması ile ilgili gayretlerimiz devam ediyor.’’ dedi. DSİ’nin ilçede yaptığı önemli çalışmalar olduğunu ifade eden Vali Ata, bu çalışmaların tamamlandığı takdirde ilçemizde vatandaşların beklediği birtakım kamusal hizmetlere katkı sağlanacağını dile getirerek toplantının ilçeye hayırlı olması temennisinde bulundu. VALİ ATA, SORUNLARINI DİNLEDİ Toplantının devamında  muhtarlar ve vatandaşlar tek tek söz alarak mahallelerinin sıkıntılarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini Vali Ata’ya ilettiler. Vatandaşlarının kendisine ilettiği sorun ve talepleri dinleyen Vali Ata, sorunların çözümüne ilişkin ilgili kurum müdürlerine talimatlar verdi. Toplantıya Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Altınözü İlçe Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, ilgili kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.  
Yazarlarımız
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon: 0326 123 12 12

Fax: 0326 123 12 12

E-Posta: mail@mail.com