Hatayın bütün zenginliklerini dünya tanıtmak istiyoruz
11-09-2017 Bu haber 74 kez okundu
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Hatay’ın geleceğe umutla bakması adına atılmış en somut adımlardan birisi olan EXPO 2021 konulu bir lansman toplantısı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Hatay’ın geleceğe umutla bakması adına atılmış en somut adımlardan birisi olan EXPO 2021 konulu bir lansman toplantısı gerçekleştirdi.
Antakya Ottoman Palace’de gerçekleşen toplantıya Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Matkap, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi,  Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, Defne belediye başkanı İbrahim Yaman, CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, HBB Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Maden, CHP Antakya İlçe Başkanı Hasan Ramiz Parlar, Oda başkanları, dernek başkanları ve üyeleri katıldı.
Toplantı saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasından ardından Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi tarafından EXPO 2021 ilgili slaytlı bir sunum yapıldı.
SAVAŞ: EXPO PROJESİ HATAY’IN ÖNEMLİ BİR PROJESİDİR
Toplantıda sonunda konuşma yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, EXPO 2021 Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından alındı ve bugünden itibaren Hatay bütün dinamikleri zimmetine geçtiğini söyledi.
Başkan Savaş, “EXPO projesi Hatay’ın önemli bir projesidir. 2021 kimine çok uzak, kimini ise çok kısa mesafedir. Onun için bütün dinamiklerimizin bu uğurda gücü neye yetiyorsa, birlik ve bütün içerisinde bunu ele almalıyız. Onun için buradayız” dedi.
EXPO iyi irdelenip, iyi projelendirilirse kaybeden hiçbir şehir, bir ülke yok. İrdelediğiniz zaman birçok şehre, birçok ülkeye, önemli kazanımlar bırakmış ve hemen hemen yüzde doksan beşi bu işten kar etmiştir. Hatay’da 6 yıldır savaşın gölgesinde birçok sıkıntıya göğüs geriyoruz. Ekonomik alanda da geriye giden bir şehiriz.
ASİ NEHRİNİ GELİN GİBİ SÜSLEMELİYİZ
Hatayın bütün zenginliklerini tüm Dünya tanıtmak istediklerini belirten Başkan Savaş, “Biz kadın-erkek birlikte çalışarak 4,5 yıl sonraki EXPO için alt yapımızı, yollarımızı, restorasyonumuzu ve Asi nehrini gelin gibi süslemeliyiz. Bunalar bizlerin ve belediyelerimizin görevidir. Artık bu EXPO Hatay’ındır. Yük çok ağır, bu yükü beraber taşırsak azalır ve üstesinden geliriz” dedi.
EXPO İKİ AYRI BÖLGE YAPMAK İSTİYORUZ
Doç. Dr. Lütfü Savaş, EXPO iki ayrı bölgede yapmak istiyoruz. Bu iki bölge biri Antakya’da 200 dönümlük alanda medeniyetler bahçesi olacak. Bir diğeri iki bölge ise İskenderun İlçesinde 100 dönümlük alanda yapacağız” açıklamasında bulundu.
 

Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
Hizmetlerden memnun musnuz
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, hizmet denetimleri programı kapsamında Evde Temizlik ve Evde Bakım Hizmeti yürütülen evlerde ekiplerin çalışmalarında incelemelerde bulundu. 65 yaş ve üzeri vatandaşlara yönelik uygulanan Evde Temizlik ve Evde Bakım hizmeti sunulan ihtiyaç sahibi yaşlıları evlerinde ziyaret eden Başkan Kimyeci, hallerini hatırlarını sordu, gönül rızalarını aldı. Evde Temizlik, Evde Bakım hizmetinden yararlanan Fatma Karagön, Hafıza Diker, Necla Duran, Cemile Kılıç, Emine Kılıç, Hatice Ağar, Bedia ve İbrahim Kırkıcı adlı vatandaşları evlerinde ziyaret eden Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, hizmetler hakkında görüşlerini aldı. Başkan Kimyeci, hizmet alan vatandaşlara gerçekleştirdiği ziyaretlerde; “65 yaş ve üzeri 2147 vatandaşımıza yönelik hayata geçirdiğimiz Evde Temizlik ve Evde Bakım projemiz ile değerli büyüklerimizin evlerini temizliyoruz. Bunun yanı sıra amcalarımızı tıraş ediyor, evde varsa kirli çamaşırları alarak bu proje için özel olarak hazırlanmış çamaşırhanemizde yıkıyoruz. Yıkanan çamaşırların sökükleri, yırtıkları terzilerimiz tarafından tamir ediyor, ütülüyor ve özel kurye ile adrese teslim gönderiyoruz. Antakya Belediyesi olarak örnek bir proje olan evde temizlik ve evde bakım projemiz ile siz değerli büyüklerimize hizmet veriyor olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz.” Başkan Kimyeci, ziyaretin ardından Evde Temizlik ve Evde Bakım hizmeti alan vatandaşlara battaniye hediye etti. Başkan Kimyeci’nin ziyaretinden büyük memnuniyet duyan vatandaşlar kendilerine yönelik hazırlanan bu örnek hizmetlerinden dolayı teşekkür ettiler. BAŞKAN KİMYECİ’DEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET Başkan Kimyeci, ayrıca Şehit Sinan Aygün’ün annesi Durdunaz Aygün’ü ziyaret ederek hal hatır sordu. Başkan Kimyeci, Şehit annesi Durdunaz Aygün’e ihtiyaçlarının karşılanacağını belirterek her daim şehit ailelerinin yanında olacağını ve her daim destek olmaya devam edeceğini ifade etti. Şehit Sinan Aygün’ün annesi Durdunaz Aygün ise, ziyaretinden ve desteklerinden dolayı Başkan Kimyeci’ye teşekkür ederek başarılarının devamını diledi. Başkan Kimyeci’ye ziyaretler sırasında Sosyal Yardım İşleri Müdürü Ali Yurtsever eşlik etti.  
Hedefimiz 15 ilçenin hizmet binalarını yenilemek
Hatay Valisi Erdal Ata, Altınözü Müftülüğü toplantı salonunda “Muhtarlar ve Halka Buluşma” toplantıları kapsamında Altınözülü vatandaşlar ve mahalle muhtarlarıyla buluştu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantı, Altınözü İlçe Kaymakamı Bülent Uygur’un ilçe ile ilgili yaptığı sunum ile devam etti. Sunumun ardından kısa bir konuşma yapan Vali Ata, Bakanlığının talimatı doğrultusunda ilçelerde muhtarlarla ve vatandaşlarla bir araya gelerek ilçenin sorunlarını ve vatandaşlarımızın taleplerini birinci ağızdan dinlemek üzere bu toplantıyı düzenlediklerini belirtti.  ATA: HEDEFİMİZ 15 İLÇENİN 15’İNDE DE HİZMET BİNALARINI YENİLEMEK Kaymakam Uygur’un yaptığı sunum çerçevesinde ilçe ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Vali Ata,  “Öğrencilerimizin sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerini yapabilecekleri mekânlara ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Onun için ben belediye başkanımızdan rica ediyorum. Hiç değilse bundan sonraki süreçte yeni yerler veya kentsel dönüşüm uygulanan yerler olduğu takdirde mutlaka okullar için yeterli alan oluşturulması lazım. Hastane olarak 50 yataklı bir hastanemiz var. Aslında baktığımız zaman 10 yıllık bir bina, normalde ihtiyaçları karşılaması gerekiyor. Ama maalesef ihtiyaçları karşılamadığını görüyoruz. Fiziki şartlarının iyileştirilmesi ve yatak kapasitesinin arttırılması gerekiyor. Diğer kamu yatırımlarında ise hizmet binaları yapılması mümkündür. Hedefimiz 15 ilçemizin 15’inde de hizmet binalarını yenilemek. Şu an çalışmalar devam ediyor. Devam edenler bittiği takdirde 9 ilçenin hizmet binalarını yenilemiş olacağız. Geri kalan 6 ilçemizle ilgili de hem proje çalışmaları hem yatırım programına alınması ve yatırım programına alındıktan sonra da arsa tahsisi yapılması ile ilgili gayretlerimiz devam ediyor.’’ dedi. DSİ’nin ilçede yaptığı önemli çalışmalar olduğunu ifade eden Vali Ata, bu çalışmaların tamamlandığı takdirde ilçemizde vatandaşların beklediği birtakım kamusal hizmetlere katkı sağlanacağını dile getirerek toplantının ilçeye hayırlı olması temennisinde bulundu. VALİ ATA, SORUNLARINI DİNLEDİ Toplantının devamında  muhtarlar ve vatandaşlar tek tek söz alarak mahallelerinin sıkıntılarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini Vali Ata’ya ilettiler. Vatandaşlarının kendisine ilettiği sorun ve talepleri dinleyen Vali Ata, sorunların çözümüne ilişkin ilgili kurum müdürlerine talimatlar verdi. Toplantıya Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Altınözü İlçe Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, ilgili kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.  
Yazarlarımız
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon: 0326 123 12 12

Fax: 0326 123 12 12

E-Posta: mail@mail.com