Hatay olumsuzluklara rağmen dörtnala
12-09-2017 Bu haber 119 kez okundu
Son yıllarda Türkiye’nin yakın çevresinde yaşanan iç savaşların, Avrupa Birliğinde daralan talebin, Rusya ile yaşanan siyasal problemlerin ihracatı
Son yıllarda Türkiye’nin yakın çevresinde yaşanan iç savaşların, Avrupa Birliğinde daralan talebin, Rusya ile yaşanan siyasal problemlerin ihracatı da büyük sekteye uğrattığını belirten AKİB Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan, 2017 yılının başlarından itibaren kötü gidişata dur denilerek, Türkiye ve AKİB ihracatının yükselişe geçtiğini rakamlarla ortaya koydu..
Geniş çaplı bir açıklama yaparak Türkiye’nin ihracat alanında yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen elde etiği başarıdan söz eden AKİB Koordinatörü Mahmut Arslan ilimiz Hatay’a ise ayrı bir pasaj açarak verileri değerlendirdi.
DEMİR ÇELİK’TE HATAY BİR NUMARA!
Türkiye ihracatı içerisinde payını her geçen artıran AKİB çatısı altındaki firmaların Hatay ayağın öven Arslan,  Demir-çelik sektöründe kapasite açısından Türkiye’de birinci sırada bulunan Hatay’ın 2017 yılının Ocak – Temmuz döneminde 2 milyar 186 milyon dolarlık ithalata karşılık 1 milyar 402 milyon dolar ihracat yaparak, ihracatının ithalatını karşılama oranını yüzde 64,14’e yükselttiğini söyledi..
NARENCİYE’DE İKİ NUMARA!
Arslan açıklamasında şunlara yer verdi: “Çelik, yaş meyve sebze ve otomotiv sektörlerinin ön planda yer aldığı Hatay ihracatında, en fazla ihracat yapılan ürün grubu yassı çelik, çelik boru, otomotiv yan sanayi filtreleri, narenciye ile yaş meyve sebze olarak göze çarptı. Ocak-Ağustos 2017 döneminde, Türkiye’nin toplam yaş meyve sebze ihracatının yaklaşık  % 20’si Hatay’dan gerçekleşirken, yine aynı dönemde 234,5 milyon dolarlık ihracat ile en fazla yaş meyve sebze ihracatı yapan il oldu. Ocak- Ağustos 2017 döneminde Türkiye’nin toplam narenciye ihracatının ise yaklaşık % 30’u Hatay’dan yapılırken, 91,2 milyon dolarlık narenciye ihracatı ile Mersin’den sonra en fazla narenciye ihracatı yapan ikinci il oldu” dedi.
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
Kendini yenilemeyen yenilir
Hatay Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen eğitim semineri, güzel bir organizasyonla 21-24 Eylül tarihleri arasında Antalya Kemer Ghazal Resort Otelde yapıldı. Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Başkanvekili ve aynı zamanda Hatay Bakkallar Odası Başkanı M.Sabit Teksöz ve yönetimin düzenlediği eğitim seminerine, çok sayıda oda üyesi katıldı. Üç gün süren seminer toplantısında bakkal esnafının sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırılarak esnafa önemli bilgiler verildi. Başkan Teksöz, bakkallığın en zahmetli ve emek sarf edilen bir meslek olduğuna dikkat çekerek “Kendini yenilemeyen, yenilir” sözünü hatırlattı. Bu meslekte tatlıdil, güleryüz yanında hijyenin, giyimin ve müşteriye hitabetin çok önemli olduğunu vurgulayan Teksöz, saatler süren konuşmalarında özetle şu tavsiyelerde ve uyarılarda bulundu: “Teknolojinin gelişmesiyle dünya global bir pazar haline gelmiştir. Kendine yenilemeyen, içinde bulunduğu çağa ayak uyduramayan yenilir. Ne iş yaparsak yapalım en iyisini yapalım ve farklılığımızı gösterelim. Bakkallık, en zahmetli ve emek sarf edilen bir meslektir. Çoğu günler sabah 6’da başlayan mesai gece 12’ye kadar sürmektedir. Bu meslekte kendine ve ailenize zaman ayıramazsın. Kısaca aile ortamından fedakârlık yapılmaktadır. Mesleğimizi yaparken mutlaka hijyen kurallarına uymamız lazım. Dükkânlarımız pırıl pırıl temiz olmalı. İş önlüğü giyerek, eldiven ve bone takarak örnek esnaf olmalı ve farkındalık oluşturmalıyız. Müşteriyi Ahilik geleneği gereği tatlıdilli ve güleryüzlü karşılamalıyız. Müşteri memnuniyeti daima ön planda olmalıdır. Bakkal esnafı, müşteriye vereceği en güzel hizmetle kendi reklamını yapmalıdır. Bu tür davranışlar yanında internet ortamından ve telefonla siparişleri evlere götürerek farkındalık oluşturan bakkal esnafı her zaman bir adım öndedir. Kendi mahallesinin ve şehrinin yanında Türkiye’nin diğer illerine peynir, zeytin, zeytinyağı ve diğer yöresel ürünlerimizi göndererek satış yapılabilir. Dükkânınızın bir köşesinde mutlaka yerel ürünler standı açın. Kredi kartla alışveriş yapmak isteyen müşteriler için mutlaka pos cihazı bulundurun. İşi çok iyi bilmek ve yardımcı eleman bulundurmak işinizin gelişmesine katkı sağlar. Beklediğimiz AVM’ler ve marketler yasası istediğimiz gibi çıkmadı. Her sokakta ve caddede sayısız süpermarketler çoğaldı. Bunlara karşı dayanmak için yukarıda sayılan çalışmalarla mücadele etmek gerekir. Yoksa birkaç yıl içinde iflas edilerek dükkân kepengi iner. Ama teknolojik gelişmeleri uygulayan ve yeniliğe açık olan bakkal esnafı da bu meslekte ekmek yer. Bu zorlu iş mücadelesinde tüm bakkal esnafımıza hayırlı işler diliyorum” dedi. Yapılan toplantılarda oda üyesi olan bakkallar, yaşamış olduğu sorunları Başkan Teksöz’e ileterek karşılıklı fikir alışverişinde bulundular. Üç gün süren eğitim seminerinden memnun olan oda üyeleri, Hatay Bakkallar Odası Başkanı Sabit Teksöz ve yönetimine bu güzel organizasyon dolayısıyla teşekkür ettiler.  
DOĞAKA Ayakkabı Yaz Modası Fuarı da
DOĞAKA, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerimizde ayakkabıcılık sektöründe faaliyet gösteren 7 firmanın bölgesel katılımı ile toplamda 350 metrekarelik alanda, 04-07 Ekim 2017 tarihleri arasında, İSTANBUL CNR EXPO Uluslararası Fuar Alanı’nda gerçekleştirilecek olan, 58.AYMOD İstanbul 2017 Uluslararası Ayakkabı Yaz Modası Fuarı’nda, bölgemizi 2.Holde temsil edecek. Ayakkabı sektöründeki istikrarı ve birlikteliği simgeleyen, ayakkabıcılık sektörünün küresel buluşma noktası Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı (AYMOD), kendi kulvarında Avrupa’nın üçüncü büyük fuarı olarak CNR EXPO Yeşilköy’de, klasikten moderne, babetten spor ayakkabılarına, iş emniyet ve askeri ayakkabılara kadar her kesime hitap eden ürünlerin sergileneceği 2017 yılı İlkbahar-Yaz Modası koleksiyonu ilk kez ziyaretçi ve katılımcılara kapılarını açmaya hazırlanıyor. Toplamda 60 bin metrekare alanda, CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık organizasyonu ile Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı (TASEV), Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD), Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu (TUAF), İstanbul Ayakkabı Esnafı Sanatkârlar Odası (İASEO), DOĞAKA ve KOSGEB desteği düzenlenecek olan fuara;  Almanya,  BAE, Bahreyn, Brezilya, Bulgaristan, Fas, Fransa, Hollanda, Irak, İngiltere, İspanya, İsrail, İtalya,  Katar, Kuveyt, Makedonya,  Polonya,  Romanya, Rusya Federasyonu,  Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Urdun, Yunanistan gibi çok sayıda ülkeden alım heyetleri ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi beklenmektedir. DOĞAKA merkezinde, katılımcı firmaların stant tasarım çalışmaları ve fuar yerleşim detaylarını görüştüğü AYMOD 2017 Uluslararası Ayakkabı Yaz Modası Fuarı Ön Hazırlık Toplantısı’nda firmalarımız ile fuar hazırlıkları detaylandırılırken, katılımcıları en yeni ve trend ayakkabı modelleri ile sektörün ilgililerini ağırlamak üzere geri sayıma başladılar. Türk ayakkabı sektörünün uluslararası platformda etkinliğini ve ihracat potansiyelini artırmak amacıyla 30 farklı ülkeden 450 stantlı katılımcının iştirakiyle düzenlenecek olan 58’inci AYMOD 2017 Uluslararası Yaz Modası Fuarı’na, bu yıl 60 bin profesyonel katılımcının fuar ziyareti beklenmektedir. 04-06 Ekim 2017 tarihleri arasında 10.00-19.00 ve 07 Ekim 2017 tarihinde 10.00-18.00 tarihleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açmayı hedefleyen ayakkabıcılık sektörünün geleneksel buluşma noktası olan AYMOD 2017 Uluslararası Ayakkabı Yaz Modası Fuarı’nın düzenleneceği İstanbul CNR Expo Uluslararası Fuar Alanı 2 No’lu Holünde yer alan bölge ayakkabı üreticileri stantlarına davet ediyor.  
Yazarlarımız
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon: 0326 123 12 12

Fax: 0326 123 12 12

E-Posta: mail@mail.com