Flaş Haber
Hatay olumsuzluklara rağmen dörtnala
12-09-2017 Bu haber 253 kez okundu
Son yıllarda Türkiye’nin yakın çevresinde yaşanan iç savaşların, Avrupa Birliğinde daralan talebin, Rusya ile yaşanan siyasal problemlerin ihracatı
Son yıllarda Türkiye’nin yakın çevresinde yaşanan iç savaşların, Avrupa Birliğinde daralan talebin, Rusya ile yaşanan siyasal problemlerin ihracatı da büyük sekteye uğrattığını belirten AKİB Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan, 2017 yılının başlarından itibaren kötü gidişata dur denilerek, Türkiye ve AKİB ihracatının yükselişe geçtiğini rakamlarla ortaya koydu..
Geniş çaplı bir açıklama yaparak Türkiye’nin ihracat alanında yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen elde etiği başarıdan söz eden AKİB Koordinatörü Mahmut Arslan ilimiz Hatay’a ise ayrı bir pasaj açarak verileri değerlendirdi.
DEMİR ÇELİK’TE HATAY BİR NUMARA!
Türkiye ihracatı içerisinde payını her geçen artıran AKİB çatısı altındaki firmaların Hatay ayağın öven Arslan,  Demir-çelik sektöründe kapasite açısından Türkiye’de birinci sırada bulunan Hatay’ın 2017 yılının Ocak – Temmuz döneminde 2 milyar 186 milyon dolarlık ithalata karşılık 1 milyar 402 milyon dolar ihracat yaparak, ihracatının ithalatını karşılama oranını yüzde 64,14’e yükselttiğini söyledi..
NARENCİYE’DE İKİ NUMARA!
Arslan açıklamasında şunlara yer verdi: “Çelik, yaş meyve sebze ve otomotiv sektörlerinin ön planda yer aldığı Hatay ihracatında, en fazla ihracat yapılan ürün grubu yassı çelik, çelik boru, otomotiv yan sanayi filtreleri, narenciye ile yaş meyve sebze olarak göze çarptı. Ocak-Ağustos 2017 döneminde, Türkiye’nin toplam yaş meyve sebze ihracatının yaklaşık  % 20’si Hatay’dan gerçekleşirken, yine aynı dönemde 234,5 milyon dolarlık ihracat ile en fazla yaş meyve sebze ihracatı yapan il oldu. Ocak- Ağustos 2017 döneminde Türkiye’nin toplam narenciye ihracatının ise yaklaşık % 30’u Hatay’dan yapılırken, 91,2 milyon dolarlık narenciye ihracatı ile Mersin’den sonra en fazla narenciye ihracatı yapan ikinci il oldu” dedi.
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com