HAMOK yerel basına sahip çıktı
18-09-2019 Bu haber 279 kez okundu
Hatay Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu (HAMOK) Dönem Sözcüsü Dt. Nebil Seyfettin, Anadolu Basınının yani Yerel Gazetelerin, 100. yılına yaklaşan Cumhuriyet tarihinde ilk kez yok olma tehlikesiyle karşı karş
Hatay Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu (HAMOK) Dönem Sözcüsü Dt. Nebil Seyfettin, Anadolu Basınının yani Yerel Gazetelerin, 100. yılına yaklaşan Cumhuriyet tarihinde ilk kez yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.
Seyfettin, yaptığı basın açıklamasında, şunları söyledi:
“Bu Feryada neden kulak verilmiyor? …
Bizler HAMOK olarak halkımıza doğru haber alma imkanı sağlayan ve düşüncelerini başkaları ile paylaşmasına aracı olan Basın Kuruluşlarının önemli bir toplumsal görevi icra ettiğine ve Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan Basınımızın Demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında geldiğine inanıyoruz.
Anadolu Basınının susturulmasıyla, Anadolu’nun susacağını ve karanlığa bürüneceği bilincinde olan iktidar, ilk etapta halkın cebinden parası çıkan icra ilanlarının, ardından ihale ilanlarını kesme eğiliminde olduğu, bizzat Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop tarafından açıkça ifade edildi.
Yerel Gazetelerin en büyük gelir kaynağını oluşturan Resmi ilanları, çıkarmak istediği yargı reformu paketiyle yerel basın yerine, yaygın basında yani sadece kendi havuz medyasında yayınlamak isteyen iktidar, maalesef Anadolu Basınının feryadını duymazdan gelmektedir.
Yerel Basının; baskıdan kağıda, mürekkepten boyaya her üretim kaleminde dövize bağlılık nedeniyle büyük yaralar aldığını biliyoruz. Yerel Basının ilan alması, hiçbir borcunun olmaması şartına bağlı, tüm bunlar yetmiyormuş gibi yargı reformunda icra iflas ilanlarının gazetelerde yayımlanması zorunluğunun kaldırılacağı düşüncesi yerel basınımızın sonu olacaktır.
Önce kağıt fabrikalarının satılmasıyla zora sokulan ve binlerce emekçisi işsiz kalan Anadolu Basını, Sistemle birlikte giderek sertleşen Ekonomik kriz de Basını ve ifade özgürlüğünü yaraladı. Pek çok basın yayın kuruluşu çalışanlarının işine son vermek zorunda kaldı. İlanların kesilmesi demek,  yeni işsizler ordusuna bir ordu katmak demektir.
Bu nedenle “Feryadımıza Kulak Verin, Türkiye Karanlığa Bürünmesin” serzenişinde bulunan yerel basınımızın yanında olmayı ve koşulsuz destek vermeyi yurtseverlik görevi olarak görüyoruz.
HAMOK olarak Hatay’dan; başta iktidar partisi olmak üzere TBMM’de grubu olan tüm Milletvekillerimize sesleniyoruz. Ekim ayında başlayacak olan yeni dönem meclis çalışmalarında Anadolu Basınımızın seslerine kulak verilmesini önemle rica ediyoruz.”
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com