Halk sivil festival istiyor
10-08-2019 Bu haber 163 kez okundu
Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, halkın sivil festivalleri görmek istediğini ileri sürdü. Oruç, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, halkın sivil festivalleri görmek istediğini ileri sürdü.
Oruç, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Laik Devletlerde devlet kurumları inanç bayram, festival, şenlik gibi ritüelleri ben yapacağım demez. Bu tür müdahaleler Teokratik devletlerde olur. Türkiye Cumhuriyeti Demokratik, Laik ve sosyal bir Hukuk devletidir. Devlet Kurumları inananların yerine bayram veya festival yapmaz. İnananların inançlarından kaynaklanan bayramlarını, festivallerini, şenliklerimi rahat ve huzurlu yapabilmeleri için gerekli tedbiri alır, gerekirse o günlerde tatil ilan eder, bayramını tebrik eder, halkın bayramını kutlama mesajları verir. Halk ile kucaklaşır, sevinçlerine, mutluluklarına ortak olur ama onların yerine inanç bayramı veya İnançtan kaynaklanan festival/şenlik yapmaz.
Laik devlet kurumları halka rağmen Halk adına halkın bayramını ve festivalini yapmaya yeltenmez.
20 Yıldan beri sorunsuz bir şekilde yapıla gelen sivil Evvel Temmuz Festivalinin bu yıl etkinlikleri sırasında ve sonrasında, sivil festivalin sivil ruhunu hedef alan gereksiz yasaklar ve gereksiz tartışma konuları açıldı maalesef.
Sorun Evvel Temmuz ile ilgili yetkililere yapılan yanlış bilgilendirmeler nedeni ile vardıkları yanlış kanılardır. Önyargılar ve yanlış kararlar doğru bilgiden geri döner" diyerek dilimiz döndüğünce kamuoyuna ve yetkililere basın yayın yolu ile doğru bilgilendirmeler yapmaya özen gösteriyoruz.”
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com