Flaş Haber
Güvenilir Gıdanın Teminatıyız
11-09-2017 Bu haber 205 kez okundu
  Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün yürüttüğü resmi gıda kontrolleri;  büt&uu
 
Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün yürüttüğü resmi gıda kontrolleri;  bütüncül bir yaklaşımla, gıda maddesinin taşıdığı riskler göz önünde bulundurularak, yıl içerisinde her bir gıda işletmesinin risk puanı esasına göre denetlenmesi, risk değerlendirme sonuçları yüksek çıkan işletmelerin yıl içerisinde birden fazla kez denetlenebilmesi esasına dayanmaktadır. Her ne kadar denetimlerinin omurgasını bu anlayış oluştursa da, Tarım Müdürlüğüne gelen ihbar, şikâyet ve Alo 174 Gıda Hattı bildirimleri, sonucunda yapılan denetimlerde gıda güvenliğinin sağlanması aşamasında önemli bir yer teşkil etmektedir.
Tarım Müdürlüğü Hatay İli genelinde il ve ilçe müdürlüklerince gıda güvenirliğinin sağlanması amacına 87 gıda denetçisi personel ile devam etmekte olan çalışmalar sonucunda 2017 yılı geçtiğimiz ayı sonu itibari ile 11.835 gıda üretim, satış ve toplu tüketim işletmesinde, 15.677 adet denetim gerçekleştirdi.
Üretilen ve satışa sunulan gıda maddelerinin Türk Gıda Kodeksi mevzuatına uygunluğunun kontrolü amacıyla 361 gıda numunesi alınmış ve 106 adet cezai işlem uygulandı.
Alo 174 Gıda Hattı'na ve diğer ihbar kanalları ile toplamda 286 bildirim değerlendirilmiş ve 27 gıda işletmesine idari para cezası uygulandı.
Türkiye genelinde, İl Müdürlükleri arasında, gıda işletmelerinde yapılan denetim sayısı bakımından 10. sırada, denetim oranı bakımından 5. Sırada, kayıtlı gıda işletmeleri sayısı bakımından 15. sırada yer almaktadır.
Yıl sonuna kadar, titizlikle oluşturulan program kapsamında aynı kararlılıkla gıda denetimleri gerçekleştirilecektir. Bu kararlılığımız son 5 yılda yapılan denetim sayılarına bakıldığında ortaya konmaktadır. Aynı dönem verileri incelediğimizde 5 yıl öncesine göre gıda işletmelerinde yapılan denetim sayısı  %525 artmıştır.
 Milli ve dini günlerin öncesinde ve devamında gıda güvenilirliğinin sağlanması bakımında daha fazla hassasiyet gösterilmektedir.
Bakanlığımız misyonu ve vizyonunda yer alan, "Ülkemizin ve dünya pazarlarının ihtiyacı olan, güvenilir gıda ve kaliteli tarım ürünlerine erişebilirliği gerçekleştirmek ve üretici ve tüketici memnuniyetini en üst düzeyde sağlamak"  ilkelerinin yerelde ilimizde sağlanması amacıyla gıda denetimleri devam etmektedir." açıklamalarında bulunan Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Andiç, son olarak "Güvenilir Gıdanın Teminatıyız" dedi.
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com