Güvenilir Gıdanın Teminatıyız
11-09-2017 Bu haber 73 kez okundu
  Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün yürüttüğü resmi gıda kontrolleri;  büt&uu
 
Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün yürüttüğü resmi gıda kontrolleri;  bütüncül bir yaklaşımla, gıda maddesinin taşıdığı riskler göz önünde bulundurularak, yıl içerisinde her bir gıda işletmesinin risk puanı esasına göre denetlenmesi, risk değerlendirme sonuçları yüksek çıkan işletmelerin yıl içerisinde birden fazla kez denetlenebilmesi esasına dayanmaktadır. Her ne kadar denetimlerinin omurgasını bu anlayış oluştursa da, Tarım Müdürlüğüne gelen ihbar, şikâyet ve Alo 174 Gıda Hattı bildirimleri, sonucunda yapılan denetimlerde gıda güvenliğinin sağlanması aşamasında önemli bir yer teşkil etmektedir.
Tarım Müdürlüğü Hatay İli genelinde il ve ilçe müdürlüklerince gıda güvenirliğinin sağlanması amacına 87 gıda denetçisi personel ile devam etmekte olan çalışmalar sonucunda 2017 yılı geçtiğimiz ayı sonu itibari ile 11.835 gıda üretim, satış ve toplu tüketim işletmesinde, 15.677 adet denetim gerçekleştirdi.
Üretilen ve satışa sunulan gıda maddelerinin Türk Gıda Kodeksi mevzuatına uygunluğunun kontrolü amacıyla 361 gıda numunesi alınmış ve 106 adet cezai işlem uygulandı.
Alo 174 Gıda Hattı'na ve diğer ihbar kanalları ile toplamda 286 bildirim değerlendirilmiş ve 27 gıda işletmesine idari para cezası uygulandı.
Türkiye genelinde, İl Müdürlükleri arasında, gıda işletmelerinde yapılan denetim sayısı bakımından 10. sırada, denetim oranı bakımından 5. Sırada, kayıtlı gıda işletmeleri sayısı bakımından 15. sırada yer almaktadır.
Yıl sonuna kadar, titizlikle oluşturulan program kapsamında aynı kararlılıkla gıda denetimleri gerçekleştirilecektir. Bu kararlılığımız son 5 yılda yapılan denetim sayılarına bakıldığında ortaya konmaktadır. Aynı dönem verileri incelediğimizde 5 yıl öncesine göre gıda işletmelerinde yapılan denetim sayısı  %525 artmıştır.
 Milli ve dini günlerin öncesinde ve devamında gıda güvenilirliğinin sağlanması bakımında daha fazla hassasiyet gösterilmektedir.
Bakanlığımız misyonu ve vizyonunda yer alan, "Ülkemizin ve dünya pazarlarının ihtiyacı olan, güvenilir gıda ve kaliteli tarım ürünlerine erişebilirliği gerçekleştirmek ve üretici ve tüketici memnuniyetini en üst düzeyde sağlamak"  ilkelerinin yerelde ilimizde sağlanması amacıyla gıda denetimleri devam etmektedir." açıklamalarında bulunan Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Andiç, son olarak "Güvenilir Gıdanın Teminatıyız" dedi.
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
Hastaların yarısı ilaçlarını doğru kullanmıyor
Hatay İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz, Dünya Sağlık Örgütü'nün tahminlerine göre, tüm dünyada ilaçların % 50'sinden fazlasının uygun olmayan şekilde; reçetelendiği, sağlandığı veya satılmakta olduğu, bir başka deyişle tüm hastaların %50’sinin ilaçlarını doğru şekilde kullanmadığının tespit edildiğini bildirdi. Yılmaz, basın açıklamasında, şunları ifade etti: “Yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunlar arasında hastalık ve ölüm oranlarında artış olması, hastaların tedaviye uyumunun azalması, ilaç etkileşimleri, ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir. Bu nedenle dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmış ve Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Ülkemizde AİK çalışmaları 1992 yılından bu yana artarak devam etmektedir. İlimizde de bu konuyla ilgili olarak Hatay İli Akılcı İlaç Kullanımı Yerel Eylem Planı 2015-2017 hazırlanmış ve AİK ile ilgili mücadelede hekimler, eczacılar, diğer sağlık çalışanları ve halkımız olmak üzere 4 hedef grup tespit edilmiştir.  Hedef gruplara yönelik düzenlenen faaliyetlerle AİK ile ilgili farkındalığın, bilgi ve bilinç düzeyinin artırılması amacıyla tanıtım, eğitim ve izleme değerlendirme stratejileri geliştirilmiştir. Bu kapsamda 2000’in üzerinde hekim, 600’ü aşkın eczacı ve farklı platformlarda (sinema, okul, cezaevi, huzurevi, spor müsabakaları, sosyal medya, yerel radyo, tv ve basın, hutbe ve vaazlar vs.) yüz binlerce kişi akılcı ilaç kullanımı hakkında bilgilendirilmiştir. İyi bir gelecek için sorumlu davranmaya bugünden başlamalı ve Akılcı İlaç Kullanımı konusunda üzerimize düşenin en iyisini yapmalıyız.”  
Yazarlarımız
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon: 0326 123 12 12

Fax: 0326 123 12 12

E-Posta: mail@mail.com