Geleceğin alternatif tarım ürünleri EXPO ile tanıtılıyor
07-12-2021 Bu haber 35 kez okundu

EXPO 2021 Hatay’da bahar sevinci yaşanmasına birkaç ay kala organizasyonun gönüllüleri birbirinden nitelikli etkinliklere imza atıyor.EXPO 2021 Hatay Genel Sekreterliği Akademi Direktörlüğ&uum

EXPO 2021 Hatay’da bahar sevinci yaşanmasına birkaç ay kala organizasyonun gönüllüleri birbirinden nitelikli etkinliklere imza atıyor.EXPO 2021 Hatay Genel Sekreterliği Akademi Direktörlüğü Botanik Akademisi’nin yeni etkinliği “Yenebilir Otlar” oldu. Expo gönüllüleri, geçmişten günümüze dünyanın ve Türkiye’nin her yerinde doğada kendiliğinden yetişerek sofralardaki yerini alan çeşitli yenebilir otlar ile ilgili bir farkındalık etkinliği yaptı.Expo seralarında buluşan gönüllüler, bilimsel bir sohbetin ardından çevredeki yenebilir doğal otları topladı. Etkinlikte, çok eski ve oldukça sağlıklı bir gelenek olan yenilebilir doğal otların yemeklerde kullanımı, bugüne taşınması konusunda farkındalık oluşturmak için toplanan bu otlar ile yemek yapıldı.BU OTLARDA TARIM İLACI KALINTISI YOKHerhangi bir tarım ilacına maruz kalmaksızın doğada kendiliğinden yetişen bu otların tüketilmesinin insan sağlığına olumlu etkileri olduğunu ifade eden Expo gönüllüsü diyetisyen Lale Nesil, “Zirai ilaç kullanımı olmadan yetişen bu bitkilerin kullanımı günümüzde unutulmuştur. Biz bugün burada bu geleneği geçmişten bugüne taşımak için bulunuyoruz. Bugün Expo seralarında buluşup bilimsel bir sohbetin ardından çevreden otlarımızı topladık. Bu sayede otları tanıma fırsatımız oldu” ifadelerine yer verdi. SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN SAĞLIKLI GIDAEXPO 2021 Hatay Peyzaj ve Bahçe İşleri Direktörü Biyolog Dr. Samim Kayıkçı etkinlikle ilgili şöyle konuştu: “Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel bilgiyi gençlere öğretmek ve bu bilgiyi unutturmamak için çaba harcıyoruz. Bu otlar gelecekte alternatif tarım ürünleri olarak da öne çıkacaklar. Expo’nun alt teması ‘sağlıklı yaşam için sağlıklı gıda’dır. Bu etkinlik de bu amaca hizmet etmektedir.” Çobandeğneği, yabani hardal, misliken, sarı çiçek, deve tabanı, ekşilik, ebegümeci, Arap könceği gibi otlara hem sofrasında yer veren hem de bu otları satarak gelir elde eden Ayşe Hocaoğlu da atalarından öğrendiği bu lezzetli otları gözleme, kavurma gibi tatlara dönüşebilen sağlıklı otlar olarak tanımladı. Bu ve benzeri etkinliklere devam edeceklerini belirten yetkililer, katılmak isteyen herkesin hataygonulluleri.org adresi üzerinden kayıt yaptırarak katılabileceğini duyurdu. Haberin videosunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.


Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com