Flaş Haber
Devlet Hastanelerinde gebe okulu hizmeti
07-08-2018 Bu haber 121 kez okundu
İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Hatay Devlet Hastanesinde;  hamilelere yönelik normal doğum sürecini sıkıntısız tamamlayabilmeleri
İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Hatay Devlet Hastanesinde;  hamilelere yönelik normal doğum sürecini sıkıntısız tamamlayabilmeleri için “Gebe Okulu”  adı altında uzman ekip tarafından eğitim verilmeye başlandı.
Hatay Devlet Hastanesi Gebe Okulu’nda anne adaylarına gebelik dönemi, doğum süreci ve doğum sonrası yaşanabilecek süreç hakkında bilgilendirmenin yanı sıra gebeliğin oluşumu, gebelikte oluşabilecek sorunlar ve çözümleri, gebelikte ve emzirme döneminde beslenme ve günlük yaşam aktiviteleri, doğum, doğum ağrısı ve baş etme yolları, lohusalık dönemi, anne sütü ve emzirmenin önemi, yeni doğan bakımı ve aile planlaması ile ilgili bilgiler veriliyor.
Yapılan açıklamada, " Eğitimlerimiz en az 2 saat sürecek şekilde planlanarak, en az dört oturuma katılan gebelere "Gebe Sınıfı Diploması" verilmektedir.
Halkımızı, gebelerimizi ve anne-baba adaylarını normal bir gebelik sürecinde olması gereken şeyler hakkında bilgi vermek.
Başkalarının doğum hikâyeleri ve doğuma ait düşüncelerinden oluşan kulaktan dolma bilgiler, kadınlarda bilgi kirliliğine neden olarak stres yaratıyor. Doğru yerden doğru bilgi alan anne adayları, hamilelik süresince ve doğum sırasında doğru ve sağlıklı düşünebiliyor. Anne adayları sürece dair ne kadar çok şey bilirse o kadar az stres yaşıyor.
Anne adayları, hamilelik ve doğumun fizyolojik olarak bedende nasıl gerçekleştiğini bilirse, doğumla ilgili beklentilerine paralel olarak bedenleriyle uyum içinde olabiliyor.
Hamilelik eğitimlerinde anne adayları, hamilelikte ve doğumda çıkabilecek sorunları engelleyen en önemli nedenlerden biri olan doğru beslenmeyi öğrenebiliyor. Eğitim süresince kadınlar, hamilelikte kilo alımı konusunda da sağlıklı olmayı öğrenebiliyor.
Hatay Devlet Hastanesi Gebe okulunda görevli eğitmen kadromuz hem alanlarında lisans sahibi hem de gerekli ek eğitim ve sertifikasyon programlarını tamamlamış sağlık çalışanlarından oluşmaktadır. Gebe Okulumuz son düzenlemelerin ardından Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Kemal Günal, hastane yöneticileri ve sağlık çalışanlarımızın katılımlarıyla yeniden hizmete açıldı.
8 TESİS DE GEBE SINIFLARI MEVCUT
İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı İskenderun Devlet, Erzin Devlet, Dörtyol Devlet, Altınözü Devlet, Kırıkhan Devlet Reyhanlı Devlet, Samandağ Devlet ve Hassa Devlet Hastanelerin de Gebe bilgilendirme sınıflarında mevcut olup, bu tesisler de de sağlıklı gebelik, mutlu doğumlar, bilinçli anne babalık için eğitimler verilmektedir” denildi.
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com