Defne belediyesinden muhteşem buluşma gecesi
11-09-2017 Bu haber 143 kez okundu
Defne Belediyesi, Harbiye Lisesi 1970-80 ve 90 mezunlarını buluşturdu; dönemin öğretmenleri ile eski mezunlar bir araya geldi, duygu yüklü anlar yaşandı.
Defne Belediyesi, Harbiye Lisesi 1970-80 ve 90 mezunlarını buluşturdu; dönemin öğretmenleri ile eski mezunlar bir araya geldi, duygu yüklü anlar yaşandı.
Defne Belediyesi’nin düzenlediği “Harbiye Lisesi Mezunlar Buluşması”, halkın yoğun katılımı ile gerçekleşti, okul bahçesi hınca hınç doldu.
Yeni adı ile Selim-Tevfik Eskiocak Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleşen etkinliğe Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman ve Eşi Meryem Yaman ile CHP Defne İlçe Başkanı Mehmet Gönenç, Atso Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Hayırsever Tevfik Eskiocak, emekli öğretmenler Fevzi Güzel, Nurettin Duman, Hamza Topal, Mehmet Karasu, Vahit Sunar, Mehmet Yeşildağ, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.
BAŞKAN YAMAN: “KENDİNİZİ ALKIŞLAMANIZI İSTİYORUM!”
Alkışlarla sahneye davet edilen Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, asıl alkışları; bu tür birleştirici etkinliklere katkı ve katılım gösteren Defnelilerin hak ettiğini ifade ederek halktan kendilerini alkışlamalarını istedi.
Başkan Yaman; Eski Harbiye Lisesi’nin, öncesinde ortaokul olduğu dönemin bir mezunu olarak bu etkinlikte bulunmanın onurunu ve mutluluğunu yaşadığını dile getirdiği konuşmasında şu cümlelere yer verdi:
“Bir araya geldiğimiz bu tür etkinliklerle değerlerimizin ve beraber büyüteceğimiz umutlarımızın farkına varıyoruz. Yaratabildiğimiz her imkânla, her fırsatta sizlerle bir araya gelmeye çalışıyoruz. Bu değerin güzelliğini, kalabalıkları gördüğümüz zaman, heyecanınızı duyduğumuz zaman daha iyi anlıyoruz. Bu kıymetli buluşmaları, maziyi hatırlamayı, canlı tutmayı, umutlarımızı beraberce büyütmeyi ve gün geçtikçe her türlü baskıya rağmen büyüttüğümüz birlik beraberlik ruhunun çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Koca koca insanlar da olsak şükranla ellerini öptüğümüz emekli öğretmenlerimizin gözlerindeki yaşa tanık olmak paha biçilemez bir duygu. Böylesi güzel ve anlamlı etkinlikte emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum.”
‘NURETTİN RENÇBER’ KONSERİ
“Harbiye Lisesi Mezunlar Buluşması” etkinliğinde sahne alan Grup Kaldırım’ın Arapça-Türkçe şarkıları ile coşan Defneliler, Mesreh El Hırri grubunun sergiledikler oyunlar ile kahkaha tufanına kapıldılar.
Adeta şenlik havasında gerçekleşen etkinlikte, Selim-Tevfik Eskiocak Anadolu Lisesi bahçesi dolup taştı, kalabalık caddelere yayıldı.
Coşkulu ve keyifli geçen etkinlik, sahneye çıkan Nurettin Rençber’in eline sazını alması ile iyice hareketlendi.
Geceye damgasını vuran konserde geç saatlere dek eğlenen vatandaşlar, şarkılara eşlik ederek keyifli konserin tadını doyasıya çıkardılar.
YAŞAM BOYU UNUTULMAYACAK PLAKET
Defne Belediyesi; Harbiye Lisesi Mezunlar Buluşması’nda 1970-80 ve 90’larda eğitim veren kurucu öğretmenlere günün anısına plaket takdim etti.
Fevzi Güzel, Nurettin Duman, Hamza Topal, Mehmet Karasu, Vahit Sunar ve  Mehmet Yeşildağ’ın plaket aldığı anlamlı gecede şu an hayatta olmayan İhsan Tuhanioğlu’nun plaketini oğlu teslim aldı.
Geçmiş yıllara ait okul anılarını tebessümle anlatan emekli öğretmenler, bu onurlu ve duygulu etkinlik için Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sundular.
Hayatlarını eğitime ve öğrencilerine adamış Harbiye Lisesi öğretmenleri ile mezunlarının buluşması, tüm Defnelilerin ilgi ve beğenisini kazandı.
 


Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
Bulgaristanda Hatay adına yarışacak
Dünya Kuaförler Konfederasyonu (CMC) tarafından Bulgaristan’da düzenlenecek CMC cat Mondialle Coifure Uluslararası Saç Tasarım Yarışması Türkiye milli takımı ekibi açıklandı. CMC cat Türkiye milli takımı, yarışma için Eskişehir ilinde CMC Türkiye Başkanı Mustafa Ceylan önderliğinde bir toplantı gerçekleştirdi. 29 Eylül- 01 Ekim tarihinde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenecek bu büyük organizasyona Hatay’dan erkek kuaförü Cuma Karaahmetli katılıyor. Sofya’da düzenlenecek olan “CMC cat Mondialle Coifure Uluslararası Saç Tasarım Yarışması”nda boy gösterecek olan Hataylı erkek kuaförü Cuma Karaahmetli, oradan dereceyle dönmek istiyor. Daha önce katıldığı yarışmalardan da Hatay’ı en güzel şekilde temsil eden Karahmetli, hem takım hem de bireyselde hünerlerini sergileyecek. Yarışma ile ilgili bir açıklama yapan Hataylı erkek kuaförü Cuma Karaahmetli, kendine güvendiğini ve Hatay’ı en güzel şekilde temsil edeceğini vurguladı. Meslekte kendini geliştirmek, vatandaşa daha iyi bir hizmet vermek için her türlü seminer, eğitim ve yarışmalara katılmaya devam edeceği vurgusunu yapan Cuma Karaahmetli, “Hatay’da gençlere kuaförlük mesleğinde örnek olmak istiyorum. 1992 yılında, tek koltuklu bir iş yerinde çırak olarak başladığım bu mesleğimin daha iyi yerlere gelmesi için elimden geleni yağacağım. Meslektaşlarıma tavsiyem, kendilerini her zaman geliştirip, organizasyonlara katılmaktan korkmasınlar” dedi.  
Hindistanda Antakyanın simgesi Hirise gösterime girecek
Antakya’nın simgelerinden biri olan Hirise (Aşura, Dövme) yemeğinin yapılışını ve hikâyesini konu edinen ve 2017 yılında Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından çekilen “Birin Aşı” adlı belgesel film Ocak 2018 de Hindistan’ın Rajastan eyaletinde düzenlenen Uluslararası Film Festivalinde gösterilecek. Antakya’nın en eski halklarından bu yana her dönem tüm Antakya’da yapılan ve özellikle özel günlerde, bayramlarda yapılarak birliği temsil eden Hirise adlı yemeğin hikâyesinden yola çıkılarak çekilen filmde, yemeğin bir birlik, beraberlik yemeği olduğu, Antakya’nın binlerce yıldır birlik kenti olarak yaşadığı, bu nedenle filmin adının “Birin Aşı” konduğu belirtildi. Çalışma alanı belgesel film olan ve bugüne kadar çektiği 16 belgesel filmle 30dan fazla ülkede film festivallerine katılan Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, geçen yıl çektiği ve Antakya’nın medeniyet tarihini konu edinen “İnsanları İnsanlığa Çağıranlar” filminin yanı sıra “Birin Aşı” adlı filmle de Antakya’yı uluslararası alanda tanıtacağı bildirildi. Çekimleri Serinyol, Altınözü, Şenköy ve Antakya’da yapılan filmde, Hirise’nin dövülerek yapılması vurgulanarak, insanın da dövülerek kemale ermesinin, nefis terbiyesiyle olgunlaşmasının dile getirildiği öğrenildi. Filmde, malzemesinin hazırlanmasından buğdayın ve etin dövülmesine kadar meşakkatli ve yorucu bir süreçte yapılan Hirise’nin bu nedenle değerli olduğunun, özel günlerde yapıldığının vurgulandığı öğrenildi. Antakya’da yaşayan tüm unsurların, Alevilerin, Sünnilerin, Ermenilerin, Süryanilerin, Musevilerin mukaddes saydığı ve bayramlarından yapmaya özen gösterdikleri Hirise’nin kutsal bir özelliğinin bulunduğu da filmde dile getirildi. Genel koordinatörlüğünü Mustafa Eniç’in yaptığı filmde Yrd. Doç. Dr. Murat Tiryakioğlu ve Semire Tiryakioğlu’nun danışman olarak görev aldığı, Mehmet Açıkgöz, Ömer Sağlamoğlu, Murat Mutlu’nun da teknik ekipte filme katkıda bulunduğu bildirildi. Değişik türlerden müziklerle kurgulanan filmin İngilizce altyazılı olarak uluslararası festivallere katılacağı öğrenildi.   
Yazarlarımız
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon: 0326 123 12 12

Fax: 0326 123 12 12

E-Posta: mail@mail.com