Çocuklara kelepçe takılamaz
24-08-2019 Bu haber 92 kez okundu
Hatay Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, basında yer alan haber içeriğinde bulunan fotoğrafta açık şekilde iki polis memurunun 12 yaşındaki bir çocuğu yüzüstü yere yatırıp çocuğun
Hatay Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, basında yer alan haber içeriğinde bulunan fotoğrafta açık şekilde iki polis memurunun 12 yaşındaki bir çocuğu yüzüstü yere yatırıp çocuğun sırtına dizleriyle baskı ve şiddet uyguladıklarını üzülerek gördüklerini bildirdi.
Hatay Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, yaptığı açıklamada, haberin devamında çocuğa ters kelepçe uygulanarak gözaltına alındığının yer aldığına dikkati çekti.
Sadece basında yer alan fotoğrafta dahi 12 yaşındaki çocuğun birçok hak ihlaline uğradığını savunan Hatay Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, şöyle devam etti:
“Eylemi gerçekleştiren polis memurları hakkında uyguladıkları şiddet ve görevlerini yaparken ihlal ettikleri kanun maddelerinden dolayı soruşturma açılması gerekiyor. Yaşanan üzücü olayın takipçisi olup polisler hakkında soruşturma açılması için gerekli işlemleri yapacağız.
Buradan bir kez daha bütün kolluk görevlilerine sesleniyoruz. Hiç kimse kanunların üstünde değildir. Çocuk Koruma Kanunu Çocuğun Nakli başlıklı 18. Maddesinde açık şekilde şöyle diyor; ‘Çocuklara zincir, kelepçe ve benzeri aletler takılamaz.’ Bu haber vesilesiyle bir süredir komisyonumuza bildirilen bir hak ihlalinden de bahsetmemiz gerekiyor. Hatay’da meslektaşlarımızın bizimle paylaştığı bilgide çocuklar iki yanına geçen görevliler tarafından kolları arkaya kıvrılarak ve çocuğun içinde bulunduğu durum teşhir edilerek karakola, savcılığa ve duruşmaya getiriliyor. Yukarıda bahsettiğimiz kanun maddesinde açık şekilde görüleceği üzere kolluk tarafından alınması gereken önlemler bu değildir.”
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com