CHP li Şahin kırmızı palmiye böceği Türkiyeye bela oldu
24-08-2019 Bu haber 149 kez okundu
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, topraklı bitki girişine izin verilmesi sonucunda ithal edilen palmiye ağaçlarıyla Türkiye’ye girerek güneyden başlayıp batı bölgelerinde hızla
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, topraklı bitki girişine izin verilmesi sonucunda ithal edilen palmiye ağaçlarıyla Türkiye’ye girerek güneyden başlayıp batı bölgelerinde hızla yayılış gösterme eğiliminde olan ve bir çok bitki ile ağaca zarar veren Kırmızı Palmiye Böceğini meclis gündemine taşıyarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nı görevini yapmaya davet etti.
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, dünyada Mısır, İsrail, Ürdün, İspanya, Yunanistan, İtalya, Fas, Cezayir, Bangladeş, Bahreyn, Kamboçya, Çin, Hindistan, Endonezya, Irak, İran, Malezya, Mynmar, Umman, Pakistan, Filipinler, Katar, Suudi Arabistan, Taylan, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam, Avustralya, Papua Yeni Gine, Soloman Adaları, İspanya, İtalya, Fransa ile Amerika’da yaygın olarak görülen ve Türkiye’de topraklı bitki girişine izin verilmesi sonucunda ithal edilen palmiye ağaçlarıyla ilk kez 2005 yılında Mersin’de hurma ağaçlarında tespit edilen kırmızı palmiye böceği zararlısının Hatay, Adana, Muğla, İzmir ve İstanbul gibi illerdeki ağaçlara ciddi zararlar verdiğinin tespit edilmesi üzerine konuyu TBMM gündemine taşıdı.
CHP’li Şahin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde, ‘‘Bu böceğin dişileri hayatları boyunca 200-300 adet yumurta bırakıyor. Yumurtaları 2-5 gün arasında açılan kırmızı palmiye böceği konukçu olarak genellikle palmiye cinsi bitkiler ve hurma ağaçlarını seçiyor. Böceğin ülkemize giriş yaptığı bu bitki ve ağaçlar Türkiye’ye ilk kez 2005 yılında ithal edildi. AKP hükümetinin topraklı bitki girişine izin verilmesi sonucunda ithal edilen palmiye ağaçlarıyla başımıza bela olan bu böcek öldürücü zararı kurtçuklarla yapmakta. Yumurtadan kurtçuklar vasıtasıyla başta yara yerleri olmak üzere değişik yerlerden ağaç gövdesine girmekte, yumuşak lifli dokuda tüneller açarak beslenmekte, tünellerin sayısı arttıkça ağacın zayıflamasına ve çürüyerek ölümüne neden olmakta. Özellikle böceğin erginlerinin uzun uçuşlar yapma yeteneğinde olması, bir uçuşta 900 km uzaklığa ulaşabilmesine olanak sağlıyor. Bu durum böceğin yayılma hızının ne kadar tehlikeli boyutlara ulaşılabileceğini ortaya koymaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı ise bu vahim durumu sadece izlemekte, hiçbir önlem almamakta.’’ ifadelerini kullandı.
Böcek ile mücadele için 2012 yılında ‘Palmiye Kırmızı Böceği ile Mücadele Hakkında Yönetmelik’ çıkarıldığını ancak yönetmeliğe rağmen etkin, kapsamlı ve yeterli bir mücadele yapılamadığı gibi, zararlının verdiği etkilerin azaltılması ya da bertaraf edilmesi için bir gayret de gösterilmediğini söyleyen CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ‘‘Zararlı ile etkin bir mücadele için zararlının görüldüğü iller ve komşu iller kapsamında Bakanlık tarafından toplu bir mücadelenin yürütülmemesi, Akdeniz Bölgesi’nin coğrafi özelliğini ve güzelliğini yansıtan palmiye ve hurma ağaçlarının yok olmasına neden olmaktadır. Zararlının yok edilmesi adına yapılan çalışmalar konusunda böcek nedeniyle kaybedilen ağaçların bertaraf edilmesi konusunda da ciddi eksiklikler bulunmaktadır. Tarım Bakanı yerli üretimi bitirecek politikaları bırakıp, topraklı bitki girişine izin vermek suretiyle denetimsiz olarak ithali gerçekleşen ağaçlarla gelen bu kırmızı palmiye böceği illetinden ülkeyi kurtarsın. Bakanlık makamı kendi çiftçisini bitirmek değil, tarım alanı ve canlıları korumaktır.’’ dedi.
Şahin, Türkiye’nin özellikle Akdeniz illerinde ağaçların ölümüne neden olan kırmızı palmiye böceğinin verdiği hasarın araştırılması, zararlı ile etkin ve toplu bir mücadele yönteminin geliştirilmesi için gerekli önlemlerin alınması amacıyla, Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması yapılmasını da isteyen önergeyi TBMM Başkanlığı’na sundu.
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com