AKP öğrencileri gözden çıkardı!
14-10-2021 Bu haber 45 kez okundu
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Suzan Şahin, on binlerce öğrencinin yurt ve barınma sorununun devam ettiğini söyleyerek KYK yurtlarında korona virüse yakalanan öğrencilerin boş yurtlara yerleştirilme
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Suzan Şahin, on binlerce öğrencinin yurt ve barınma sorununun devam ettiğini söyleyerek KYK yurtlarında korona virüse yakalanan öğrencilerin boş yurtlara yerleştirilmesini eleştirerek konuyu meclis gündemine taşıdı.
On binlerce öğrencinin yurt bulamayıp açıkta kaldığını ve taleplere yetişemediklerini belirten Şahin, ‘‘Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte ikamet ettikleri il dışında okuyan öğrencilerimiz için barınma sorunu devam ederken Kredi Yurtlar Kurumu’na kaydolabilen öğrenciler ise çeşitli zorluklarla karşılaşmakta. Yurtlarda gerekli hijyen önlemlerinin alınmaması nedeniyle gerek okullarda gerekse de yurtlarda Covid-19 vaka sayısının artması, karantina koşullarının nasıl sağlanacağı konusundaki yetersizlikleri de ortaya çıkarmakta. Telefonlarımız susmuyor, okullar açılmadan önce başladı hala devam ediyor. Her gün açıkta kaldığı için eğitimine devam edemeyeceğini söyleyen pırıl pırıl gençler ağlayarak arıyor ve yurt konusunda yardım talep ediyor. Birçoğunu CHP’li belediyelerin kiraladığı yurt, apart ve otellere yerleştirdik ancak sorun hala devam ediyor. KYK yurtları ise tıka basa doldu. Bu şartlarda, bu pandemi ortamında AKP krizi nasıl çözecek merak ediyorum. Aileler de öğrenciler de bizler de endişe içerisindeyiz.’’ dedi.
Kırıkkale’de korona virüse yakalanan bir kadın öğrencinin sosyal medyada yaşadıklarını anlatması üzerine Türkiye’nin gündemine gelen olay üzerine konuyu TBMM gündemine taşıyarak bakanlara sorular soran CHP Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin yaptığı açıklamada, ‘‘Sosyal medyada ve basında yer alan haberlere göre Kırıkkale’de Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtta kalan bir kadın öğrencinin Covid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle bulunduğu yurttan apar topar yemek, ısınma, hijyen koşullarının olmadığı izbe bir binaya kilitlenmesi bu konuda planlama olmadığını gösteriyor. Yaşadıklarını anlatan kadın öğrenci, korona testinin pozitif çıkmasının ardından gece 00.00’da yurttan filyasyon ekibinden bir erkek tarafından yurttan alındığını, Hasan Kahya Ortaokulunun karşısındaki bir yurda götürüldüğünü, orada kendisine ‘bir oda bul’ denilerek binaya kilitlendiğini, binanın karanlık, ıssız, pis ve soğuk olması nedeniyle büyük korku yaşadığını ve ağladığını, saatlerce ağladıktan sonra seslendiğinde yurttan başka bir kadın öğrencinin daha karantinaya alınmak üzere orada olduğunu, kimsenin kendisine bilgi vermediğini ve yardımcı olmadığını, ailesinin kendisini araçla almak istemesine izin verilmediği, 900 liraya bir özel ambulans ile zar zor evine gidebildiğini, ailesi Ağrı’da olan ve çaresizlikten orda kalmak zorunda olduğunu belirttiği diğer kadın öğrencinin yalnız kaldığını bilgisini paylaştı. Video görüntülerini de paylaşan kadın öğrencinin yaşadıkları vicdanlarımızı yaraladı. Ancak anlaşılan o ki AKP hükümeti öğrencileri gözden çıkardı, kim ne yaparsa yapsın diyor. Artık hiçbir konuda yönetemez hale gelmiş bir hükümetle karşı karşıyayız. İşçiden çiftçiye, esnaftan öğrenciye mağdur olmayan kalmadı.’’ ifadelerini kullandı.
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com