3 sendikadan ortak açıklama
10-07-2019 Bu haber 166 kez okundu
İskenderun’da Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş ortak basın açıklaması yaptılar. Yapılan ortak açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Milli Eğitim Bakanlığı Proje okullarına yö
İskenderun’da Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş ortak basın açıklaması yaptılar.
Yapılan ortak açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Milli Eğitim Bakanlığı Proje okullarına yönetici ve öğretmen atamalarının 1-31 Mayıs tarihleri arasında yapılacağını bu kurumları ilgilendiren yönetmelikte hüküm altına almıştır. Bu tarihlerde Türkiye genelinde ve ilimiz Hatay da Proje okullarına öğretmen ve yönetici atama ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.
Kariyer, liyakata ve idari yargı içtihatlarına göre tüm personelin bu işlemlerden haberi olması için normal şartlarda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün ilana çıkması gerekiyor. Fakat bu iki genel müdürlük ilana çıkmamıştır. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığının Proje okullarının bir kısmının bağlı olduğu Mesleki Ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü kendi bünyesinde ki okullar için ocak 2019 tarihinde ilana çıkarak ihtiyaç olan kurumları tüm personele duyurmuştur.
Mevzuata göre durumun yukarıda açıkladığımız şekilde olması gerekirken ilana çıkılmadan işlem yapıldığı duyumu kamuoyuna yansımıştır. İskenderun’da bu yönetmeliğe göre işlem yapılan 4 tane okul vardır. Bunlar Tosçelik Fen Lisesi, Makzume Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve Paşa Karaca Anadolu İmam Hatip Lisesidir.
Bizlerde hak sahibi olduğunu düşündüğümüz meslektaşlarımızdan ilgili mevzuat hükümlerine göre bu okullara yönetici ve öğretmen olarak atanabilecek olanları bilgilendirdik. Meslektaşlarımızda atanma talebiyle dilekçelerini ilgili yerlere verdiler.     
Ancak İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticisi olduğumuz sendikalara üye olan ve sendikalarımız üyesi olmayan meslektaşlarımızdan bazılarının Proje okullarına yönetici olarak atanma isteğinde bulundukları dilekçelerini ilgili makamlara sevk etmeyip, yetkileri ve görevleri olmadığı halde “Herhangi bir işlem tesis edilememiştir” şeklinde bir yazı ile cevap vermiştir.
Halbuki bu yönetmeliğin ilgili maddelerine göre İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri taleplerin değerlendirilmesi ile ilgili bir işlem yapmaya veya yapmamaya yetkisi yoktur. İlçe MEM proje okullarına öğretmen ve yönetici olarak atanmak isteyen öğretmenlerin dilekçelerini 3071 Sayılı Dilekçe Kanunu ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının İlgili maddelerine göre ilgili makamlara sevk ve idare etmekle yükümlüdür.
Ayrıca üyelerimizin dilekçeleri ile ilgili işlem yapılmayıp, Başka öğretmenlerden ilgili yönetmeliğe göre başvuruda bulunanların dilekçeleri ile ilgili işlem tesis edildiği bilgisi kamuoyuna yansımıştır. Öte yandan Proje okullarına atanma hakkı olmayan bir öğretmenin de dilekçesine uygun görüş yazarak üst makamlara sevk edildiği iddia edilmektedir. Bu şekilde meslektaşlarımızın hakları gasp edilmiştir.
Öte yandan Türkiye genelinde ve İlimiz Hatay’ın başka ilçelerinde hak sahibi meslektaşlarımız yönetici ve öğretmen olarak atanırken, 8 yılını doldurmayan hak sahibi tüm yöneticilerin göreve devam etmesi sağlanıp, çalışma ortamının güzelliği ve huzuru bozulmazken İskenderun’da neden böyle hukuksuz bir işlemin yapıldığına bizler anlam veremiyoruz.
Yönetmelikte hangi makamın işleri nasıl yöneteceği açıkça belirtilmiştir. Dilekçelerin ilgili makamlara ulaşmasına engel olan İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hukuki olarak yanlış yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığımızın bu hukuksuzluğa dur demesini, hak sahibi olan meslektaşlarımızın haklarını korumasını istiyoruz. İskenderun gibi güzide bir ilçemizde mesleki çalışma ortamında barış ve huzur olsun, İskenderun başarıları ile konuşulsun istiyoruz.”
 
Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

Yayına Başlarken

Hatay’ da ‘Hatay Mahalli Haber’ ismiyle yayın yapan İnternet gazetesi  25 Şubat 2016 günü yayın hayatına başladı. Hatay Mahalli Haber internet gazetesinin sahibi Mithat Kalaycıoğlu, Hemen hemen bütün sektörleri etkileyen ‘teknoloji&rs (...Devamı)

BİZE ULAŞIN

Telefon:0532 631 06 11

Fax:

E-Posta: mikamithat58@hotmail.com